| Andrei277 a întrebat:

Pentru cunoscatori, Stiti daca Posta romana verifica coletele primite din strainatate de exemplu Norvegia? Daca de exemplu cineva de acolo imi trimite ceva care este illegal in Romania ce pot pati? am inteles ca il deschide cu mine de fata este adevarat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat, coletul va fi deschis de fata cu tine si va fi verificat de substante ilegale (asta daca nu cumva contine droguri sau arme, chestii de care va fi verificat la plecare din Norvegia cu caini). Evident ca daca substanta este ilegala in Norvegia si in Romania, veti fi amandoi anchetati si pedepsiti conform legilor fiecarei tari. daca este ilegala numai in Romania, el va primi o amenda ca nu a verificat conditiile, iar tu vei fi anchetat si, daca se dovedeste ca stiai ce urmeaza sa primesti, vei fi pedpesit in conformitate cu legile romanesti (pentru trafic de droguri sau arme, etc, in functie de continutul pachetului)

| Adrian171 a răspuns (pentru Brigaela):

Coletele care vin din UE nu trec pe la vama Îți vine direct la oficiul poștal de cartier

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adrian171):

Citeste urmatorul articol fiindca s-ar putea sa te ajute : "De ce Norvegia nu e în UE ". http://adevarul.ro/......index.html

| Adrian171 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asa este Norvegia nu este in UE deci coletul va ajunge la vama si desfacut

| Brigaela a răspuns (pentru Adrian171):

El zice ca va primi ceva din Norvegia, deci din afara UE, asa ca va trece prin vama. In plus, eu am zis ca va fi deschis la oficiul postal. Eu am primit acum cateva luni un colet din Germania si, la oficiul postal de mesagerie mi s-a cerut sa il deschid in fata functionarului de acolo.