| dadaaaaa a întrebat:

Pentru fete : De la ce varsta purtati sutien? big grin Mama imi spune ca nu e bine sa port de la 14 ani sutien si bla bla bla si nici pe colegele mele nu prea le lasa, dar din cand in cand mai port pe ascuns cel putin vara.

Răspuns Câştigător
| ☆ Danny☆ a răspuns:

Multi au vb despre bustiere... Dar nu e bine sa se poarte bustiere. O colega de-a mea statea tot timpul cu bustiera chiar si noaptea si au inceput durerile de sani! Desigur a fost la doctor si pana la urma a zis ca poarta mereu bustiera. Dr. a zis ca bustiera face rau afecteaza cresterea sanilor! Scuze ca m-am abatut de la intrebare!
Da.Normal de la 14-15 ani poti purta sutien.Nu inteleg de ce nu te lasa.Totusi roag-o.Sunt sigura ca si dumneaei de la 14 ani a inceput sa poarte sutien!
Si apropo daca ai sanii putin maricei nu i bine sa i lasi fara sutien.Pt ca ei stand in jos lasanduse vor incepe dureri.Mai incearca sa o rogi!
Succes!:*

50 răspunsuri:
| daii a răspuns:

Pana la 14 ani am purtat bustiere.si de atunci sutien.

by daiiwinking

| Marii a răspuns:

Depinde de marimea sanilor. O verisoara de-a mea are 12 ani si din cauza ca-i un pic cam grasuta i s-au lasat sanii si trebuie sa poarte sutien. Eu fiind mai slabuta am purtat mai mult bustiere, de la 13 sau 14 ani am inceput sa port mai mult sutiene.
Deci, purtatul lor depinde si de marimea sanilor, doar nu poti purta sutien la 2 boabe de mazare. happy

| narcisa a răspuns:

Eu am 13 ani si mama ma lasa sa port sutien.nu am sani chiar foarte mari dar cand fac sport mai ales in timpul scolii ma dor.
vara dupa parerea mea ar trebui sa porti pentru ca se vede urat prin majoritatea bluzelor.
dupa parerea mea ar trebui sa porti sutien cu cupa intreaga si fara sarma si cand stai prin casa ar trebui sa-l dai jos deoarece o prietena de-a mea purta sutien chiar si noaptea si a facut nodul la sani si a trebuit sa se opereze

| Klara a răspuns:

De la 12 ani, cand credeam ca am tate. Ei bine n'aveam si n'am nici in ziua de azistraight face

| bluesky a răspuns:

La fel ca roxxy94 plus ca trebuia sa spui cati ani ai!

| spyceygirl a răspuns:

Eu am inceput de la 14 nai sa port, darsi asa rar, pentru ca am sanii frumosi, mari dar fermi(nu vreau sa ma laud)si am purtat maui mult bustiere, nu am nevoie sa imi maresc sanii cu puish-up-uriwinking(stiu ca sunt si fara, daa.)am inceput sa port pentru ca am uniforma la scoala si port camasa.este logic ca trebuie sa port sutien, ssau vara cum s-a imi scrsi mai sus.eu zic sa il porti la ocazii, cand este nevoie, incat sa nu se vada urat pe sub hainewinking

explica-i mamei tale ca vrei si u sa iti eii unul, deoarece ai unele bluzite prin care nu se vede bine ca ai bustiera (si ca e cam rusinos)
pentru inceput ia-ti unul simplu, fara push-ul, doar foarte subtire(adica sa nu fie doar material, in fine stii tuhee hee

bafta!

| cretzufinish a răspuns:

De cand mi-au crescut maricei si se vedea aiurea pe sub bluze sau tricouri, mai ales vara. Plus ca sanii sunt diferiti ca marime si la inceput lucru asta era chiar evident. Acum depinde de corpul fiecaruia, unele nu au sani nici la 30 ani big grin Poarta atunci cand crezi ca e nevoie. Nu dormi cu elwinking

| miauu a răspuns:

12-13 ani

| BuBuLyNa a răspuns:

Poi intreab-o de ce nu te lasa? Si spune-i ca macar vara ar trebui sa te lasa ca se vede urat prin tricouri sanii! Bafta

| Alecsandraa a răspuns:

Eu port de la 12 ani.
Nu am sanii exagerati de mari, dar la TOATE bluzele mele mi se vad oribil sfarcurile. Urasc asta!
Si totusi nu-l port de dragul de al purta, il mai port fiindca ma simt,, goala" fara el. Ma simt ca si cum nu as avea chiloti pe mine.

Totusi, spune-i mamei tale ca ai varsta de 14 ani, si ar fi recomandat.
La 14 ani ai sani bine. Si ar trebui sa porti.
Fao sa inteleaga situatia.
Si daca crede in prostiile de genu' :,, Sutienul iti opreste cresterea sanilor" sau,, Sutienul face in asa fel incat sa-ti fie sanii lasati" inseamna ca e naiva. Nu are cum sa iti opreasca cresterea sanilor, e penibila chestia. Ca si cum :,, Daca port sutien sanii nu mai pot creste fiindca n-au loc" straight face
E tampita faza...
Ma rog. oh go on
Sper ca am fost de folos:*

| muffin94 a răspuns:

Eu pana la 13 ani am purtat bustiera si de la 13 ani cand au inceput sa-mi creasca sanii am purtat sutien

| betty17 a răspuns:

La 16 ani am purtat bustiera si pe la 17 sutienbig grin

succes

| missdeny a răspuns:

Mie mama ii zice sa imi pun mereu bustiere (am 12 ani) dar eu nu dorm cu ia si pe la 14 ani o sa incep sa port sutien.

| lostcontrol12 a răspuns:

Trebuie sa porti pentru ca vei creste si iti vor creste si sanii si pana la urma ti se lasa...nu e frumos, deci poartahappy

| ştrumf_8528 a răspuns:

De la 11-12 laughing

| andreea3000ify a răspuns:

Daca nu te lasa cu sutien incearca cu bustiera(exista si bustiere cu burete)

| LuizaaxD a răspuns:

Eu port de la 11 ani ...fiindca am vazut la o colega si i-am zis lu mami ca vreau si eu si ea mia luat...mama ta are dreptate normal pe la 14-15 ani incep ei sa creasca daca nu esti dezvoltat, logik la 17 ani se dezvolta si cresc si atunci trebuie sa porti bustiera sau nimic

| oana97 a răspuns:

Eu port bustiera cu burete si am 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12-13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eu nu am sanii asa de mari si as vrea sa mi-i maresc cu pastile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am 13 ani si as vrea sa port sutien mama imi spune ca nu trebuie de pe acum sa port sutien ca mi se las sanii...asa nu cred ca e adevarat dar in fine as vrea sa va intreb voi care aveti sanii mai maricei cum va simtiti cu el si daca este de folos eu cred ca este de folos la unele fete de ex am colege in clasa care nu prea au sanii dar poarta sutien eu ma intreb poarta sutien doar de dragul de avea sanii mari? sau chiar au nevoie. vreau si eu raspunsuri pentru ca as vrea sa imi iau sutien si nu as vrea sa fac o alegere proastabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu cred ca daca ai sinii maricei ar trebui sa porti. Eu am o colega de clasa si poarta sutieni dar nare nimic nici chiar 2 baobe de mazare nue corect credx ca face o mare greseala dar ia ii paoirta doar de dragul ed a avea tite mari sa se utie baietii. Mie mama de exemplu imi zice ca ter sa port dar soara imi zice ca nu-s si nu stiu ce sa aleg ma puteti ajuta? Am 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani nici mama nu ma lasa sa port sutien ca zici ca sunt prea mica dea purta sutien dar are dreptate ar trebui si tu sati asculti mama ca iti vrea binele pentru tine si are dreptate
))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 12 ani si nu prea am sani dar nici chiar deloc...imi este rusine sa ii spun mamei ca imi doresc un sutien, macar unu pentru ca mi-e frica ca va rade de mine. Vreau un raspuns rapid! Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 12 ani, sinii nu imi sunt prea mari(as vrea sa ii am ca unele colege de clasa)insa mama singura mi-a cumparat la 12 ani sutien, si il port,
cred ca mama ta doreste ca tu sa nu te maturizezi, stiti ca unii parintzi chiar daca ai 17 ani se comporta ca cind ai avea 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mi-a zis ca nu trebuie sa port sutien. ea a purtat de la 18-20 ani dupa ce se lasa sanii. ori cum am purtat o data sutien si a doua zi m-au durut tatele. am 12 ani!
palaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 11 ani si port rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu port sutien de la varsta de 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga andra
iti vei da seama ca mama ta are dreptate prea tarziu, si nu vei mai putea face nimic, ascult-o stie ce spune, a gresit la vremea ei