| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fete Vi s-a intamplat ca inainte cu un an sa va vina ciclu sa curga o chestie albicoasa iar apoi inainte de ciuclu cu o zi?

3 răspunsuri:
| alexya_8105 a răspuns:

Inainte de menstruatie tot timpul curge asemenea kestie... ii un semn ca iti vine dupa 2 3 zile depinde de persoana la persoana:* craciun fericit

| Bubbles_8156 a răspuns:

Este un fel de prevenire a menstruatiei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se numește leucoree (poale albe) și este fiziologică, ea apare după și înainte de menstră. La jumătatea lunii are aspectul albușului de ou, ceea ce indică ovulația lunară.
Dacă capătă un aspect un pic gălbior pe chilot este din cauza oxidării și nu ai de ce teme. De asemenea tu ești singura care trebuie să te cunoști foarte bine în orice zi a ciclului.
Orice scurgere (secreție) care are culoare (cu excepția lecuroeei fiziologice) indică o afecțiune a aparatului genital și trebuie investigat medical cât mai repede posibil.
Un alt lucru bine de știut este că are rol de a proteja vaginul de infecții prin flora care o păstrează și mai are rol de lubrifiere naturală în timpul actului sexual.
Igiena locală se face dimineața și seara sau ori de câte ori se impune, excesul dăunează și el.
Crăciun fericit!
Pa, pa.