| Kty24 a întrebat:

E posibil ca unele fete atunci cand sunt dezvirginate sa nu le doara si sa nu le curga si sange? intreb pentru ca gagicamea zice ca eu am dezvirginat o da nu s-a intamplat ce ar fi trebuit sa se intample ca cica e o chestie la femei si la ea e super elastica, deci?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost act sexual cu penetrare de la penisul tau, atunci ai dezvirginat-o chiar daca nu a curs sange asa cum zici tu. Lipsa sangelui este din cauza himenului elastic pe care il are ea.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate din urmatoarele motive:
- depinde de tipul de himen pe care-l are fata,
- ori tu ai penisul atat de subtire, incat nu ai cum sa-i rupi himenul.

Uite aici tipurile de himen:
https://doareu.com/himenul-elastic/

| corbulalbrosu a răspuns:

Procesul de sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale si/sau a faptului ca himenul areo constitutie elastica si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| mihai69 a răspuns:

Da.

| SG1995 a răspuns:

Da, dacă s-au masturbat destul de okay încât și-au lărgit pereți vaginului, și au himenul elastic.

| elaventurero a răspuns:

Se întâmplă dar foarte rar. Și asta nu neapărat să se întâmple doar la primul contact sexual al femeii...ci și la următoarele 2-3-4. Când o faci cu o virgină efectiv se simte un perete in vagin de care se împotmolește aia mica. Nu știu ce să zic depinde de tipa, de cum e ea, dacă e atât de bună încât să îți ascundă așa bine aspectul asta.
Totuși dacă chiar nu a schițat nici o durere cat de mica exista si posibilitatea să-și fi rupt himenul de la degetica sau chiar din neatenție...
Trebuie să discuți cu ea, clar. Bafta