| abcdc a întrebat:

Pffff cat de curand o sa vn vremea sa ma duc la facultate. si cred ca as inclina mai mult spre ase bucuresti. dar ma sperie caminul.nu am stat niciodata in gazada sau la un camin.cum e viata de camin? Cat este cazarea la un camin in momentul de fata? cam cat te-ar costa sa inchiriezi ogarsoniera singura sau 2 persoane? sfaturi si impresii de la cei care stau intr-un camin sau macar au stat si stiu despre ce e vorba... funda

4 răspunsuri:
| CybeRAthlete a răspuns:

Te sperie caminul? cum ar putea sa te sperie un camin?
ce crezi ca se poate intampla? puscarie sigur nu e, nu se lasa cu violuri sau chestii de genul asta,nimeni nu te obliga sa faci nimic...
caminul este un loc de refugiu,un loc de distractie in care iti faci prieteni... nu ai de ce sa te temi
eu am avut parte de camin, dar vreau sa incerc si gazda, sa fiu oarecum mai independent...
chiriile sunt in jurul a 200-300 de Euro pentru garsoniere prin majoritatea Bucurestiului sau daca alegi sa te cuplezi cu cineva, se imparte, evident... acum depinde de facilitati, de tot dar in jur de 100-200 de E. caminele la fel, pot fi de la 100 RON pana la 150 EURO depinde de gradul de confort,de ce ofera,etc...
ideea e ca nu ai de ce sa te temi,prin camine nu umbla criminali, iar in gazde, la fel... nu ai de ce sa te temi... totul tine de sociabilitatea ta pentru a te intelege cu lumea si a iti face cercul tau de prieteni.
bafta

| CybeRAthlete a răspuns:

Depinde de camin in parte, dar normal ar trebui sa fie program de apa calda non stop.cat despre dotarile sanitare - iarasi depinde. pot fi in camera, la 2 camere,pe palier, etc... pana nu vezi cu ochii tai, sa nu dai crezare la tot ce auzi, ca toti promit marea cu sarea si poti ajunge sa fi dezamagita.
bafta

| EmaS a răspuns:

Daca esti o fire sociabila, eu zic sa optezi pentru camin.Si fiica mea a avut de ales intre a sta in gazda si camin.A ales caminul si este foarte multumita.Are 2 colege cu care se intelege extraordinar de bine,merg impreuna si vin impreuna de la Facultate, gatesc si mananca impreuna.O sa faca tot posibilul ca si in anul urmator, sa fie cazate in aceeasi camera toate trei.Numai bine!

| abcdc explică:

Pai ma sperie pentru ca in limita posibilitatilor financiare trebuie sa-mi aleg un adapost in care sa ma simt bine.snu sunt speriata de colegi, sunt speriata de faptul ca eu sunt o fira mai sensibila si nu cred ca as rezista in niste conditii mai slabe.cum e cu baia la caminele cu camerele de 2 persoane? poti face baie la orice ora vrei si sa stai cat vrei tu in baie(bine, nu sa te uite dumnezeu pe acolo, doar atat cat sa-ti faci toaleta ta zilnica). astept cat mai multe raspunsuri.mshappy:*