| catii1455 a întrebat:

Poți fi dat în judecată pentru ceva ce ai spus pe facebook? Eu și alte persoane am facut niște postari amuzante despre cineva, pentru niște poze in care fața i-a fost cenzurata putem fi dați in judecată?

Răspuns Câştigător
| Against a răspuns:

Da,poti fi dat in judecata, pentru ca nu ai dreptul de a posta poze cu cineva care nu iti da acordul.

| catii1455 explică (pentru Against):

Dar contul respectiv e anonim. Și parcă dovezile nu pot fi luate de pe net...

| Against a răspuns (pentru catii1455):

Nu sunt luate de pe net, sunt luate de pe un site de socializare, atata timp cat are poza facuta cu postarea voastra, va poate da in judecata...si se poate afla destul de usor contul, cel putin IP`ul de la calculatorul de unde a fost facuta autentificarea...dar cred ca e multa bataie de cap ca sa faca asta pentru o poza, asta daca nu ati suparat acea persoana prea tare.

| catii1455 explică (pentru Against):

Suntem mulți pe același cont... Dar serios, pentru o postare pe facebook te bagă cineva in seama? Persoana respectiva e in clasa a-8-a, nu cred ca suntem singurii care au facut asa ceva.

| Against a răspuns (pentru catii1455):

Atata timp cat acea persoana nu accepta acea postare cu ea, nu o poti face publica. Tie ti-ar conveni sa posteze cineva o poza cu tine care sa te deranjeze sa uceva care sa te jigneasca?

5 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Da. Daca ai stricat imaginea respectivei persoane, aceasta te poate da in judecata iar tu poti fi pusa sa ii platesti despagubiri(foarte mari) + toate cheltuielile de judecata.

Toate astea ca ai vrut sa faci panarama pe Facebook. Mai bine ai sterge postarile alea.