| Xonia19 a întrebat:

Poti sa innebunesti de la anxietate depresie si frica?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca devin cronice da

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Cum adica?

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Isi dau un exemplu
unele stari de depresi sunt normale dar cand devine obsesi devin cronici si acele persoane pot recurge la sinucidere,trebuie sa stii ce stari de depresie ai? ce e o bala cronica? ceva ce nu te lasa sa ai o viata normala,lucruri care nu le poti controla constient, stari care apar din senin, gen ganduri de sinucidere fara motiv, gand obsesiv, frica de oricine, ganduri obsesive ca toti isi vor raul

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Eu sufar de anxietate mai bine de 2 ani..am creeat o frica : prima oara mi-a fost frica sa nu am epilepsie apoi probleme cu inima ..si acum schizofrenie. uneori ma intrebam cine sunt, sau ce fac ..imi era frica de moarte, dar mi-am dat seama ca astea sunt doar in capul meu si trebuie sa ma bucur. crezi ca pot innebuni?

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Hai sa nu o numim nebunie si o boala cronica, nebun e un termen prea dur plus ca nebun e cand isi pierzi de tot partea constienta tu ai doar stari determinate de copilarie, mediu, expriente, zi-mi mai multe despre trecutul tau

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Pai a inceput in copilarie cand imi era frica de tatal meu care mai venea beat acasa. apoi a urmat frica de a ma ineca cand mananc. apoi un atac de panica ..frica constanta de moarte ..frica de a nu avea pb cu inima. epilepsie, si acum schizofrenie.Ma intreb cine sunt, sau ce fac, plus ca am avut intr o stare parca vorbeam de undeva de departe si mi se parea totul ciudat. dar acum am inceput cu magne b6 si incep sa o termin cu astea.pot innebuni? sad

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Hai sa nu dramatizam xonia si eu mai am stari de astea de depresie asa din senin dar nu inseamna ca suntem nebuni, ai facut vreun gest pana acuma, ai de gand sasi iei viata? crezi ca viata e suferinta? ca nu are rost sa traiesti? ai vreun scop sau nimic? prieteni ai?

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Tu trebuie sa iei antidepresie + consilere, aceste medicamente nu au cum sa te ajute

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Am, sunt foarte sociabila si glumeata laughing) doar ca ma gandesc ca am avut aceasta frica atata timp..si acum pot sa innebunesc?! a pornit de la 12-13 ani si acum am 16

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Acum nu vreau sa iau nimic, si sa ma autocontrolez. crezi ca va merge?

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Si eu mai am stari de genul sincer, poate e ceva normal, ma bucur ca esti glumeata, invinge frica aia doar asa poti evolua, nu vei inebuni totul depinde de tine

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Multumesc,sper sa tinem legatura happy

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Daca poti da

| RAY a răspuns (pentru Xonia19):

Desigur,mie imi place pshiologia chiar imd ma uit la Annenberg - Abnormal psychology

| Xonia19 explică (pentru RAY):

Si eu vreau sa studiez psihologia happy