| denisa402 a întrebat:

Presupun ca stiti de apa de toaleta. de ce se numeste asa? nu ma refer la apa din wc-u' ci la parfum

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parfumurile au fost descoperite odata cu descoperirea orientului si folosite in incaperi speciale unde doamnele isi faceau "toaleta" (se aranjau). Apa de toaletă (în franceză Eau de toilette) a apărut pentru prima dată (într-o formulă preparată după o reţetă specială şi ţinută într-o sticluţă colorată) sub denumirea de esenţă, la curtea Regelui Soare în Franţa. Tocmai din această cauză Franţa este renumită astăzi pentru mărcile de calitate din domeniul parfumurilor. Totuşi parfumul îşi are rădăcinile şi mai îndepărtate încă de pe vremea Egiptului Antic. Pentru Regina Cleopatra s-au conceput primele substanţe pentru parfumarea corpului. În epoca modernă la cererea expres a regilor Franţei au apărut parfumurile în varianta pe care o cunoaştem şi noi astăzi. Deşi Versailles-ul era considerat locul eleganţei desăvârşite, frumuseţea spaţiului exterior şi a celui interior contrastau puternic cu lipsa de igienă la care se supuneau de bună voie curtenii. În plin secol al XVIII-lea curtenii regelui Franţei purtau haine din cele mai fine mătăsuri şi peruci "aripi de porumbel" sub care se puteau scărpina cu o andrea sau cu un beţişor metalic. De ce? Foarte simplu: erau plini de păduchi. Parfumurile epocii aveau esenţe tari petru a acoperi mirosurile dezagreabile ale lipsei de igienă stricte. Punctul culminant al acestei epoci a fost momentul în care Regele Ludovic al XVI-lea nu a făcut baie timp de patru ani.