| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna e mult mai buna decat mine, la orice. La scoala intotdeauna ia note mai mari ca mine, chiar daca nu invata iar eu invat foarte mult, sunt si materii la care eu sunt mai buna decat ea, cum ar fi la engleza insa ea primeste note mari pentru ca a facut meditatii cu profa si de chatterbox. Toata lumea o place chiar daca e foarte enervanta (si stie asta, are fite destul de multe) si intotdeauna e in centrul atentiei, ba pateste ceva (se loveste, scapa ceva pe jos etc.) ba incepe si tipa sau se preface impiedicata ca sa iasa in evidenta si sa o placa baietii (iar chestia asta chiar ii iese straight face). Sincera sa fiu, am ajuns sa o invidiez, totul parca ii este oferit pe tava si m-am saturat ca parintii mei sa faca comparatie intre noi doua, de fiecare data ajungand la concluzia ca eu sunt mai proasta decat ea (in toate sensurile). Nu stiu ce sa mai fac, as vrea sa fiu si eu ca ea insa pur si simplu nu pot. As vrea un sfat, ceva, orice. Dau fundita si vot happy.

Răspuns Câştigător
| Myhaxyta a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca nu sunt in situatia asta, deoarece pentru mine prietenul cel mai bun se lasa asteptat si bine face! Incerc totusi sa ma pun in locul tau... Spui ca "ea" e prietena ta "cea mai buna"(pentru mine nu exista gradul asta de comparatieI don't want to see), si zici ca e mai buna si decat tine. Eu nu pot sa concep asta, fiecare are ceva special catusi de putin, ea e buna la ceva(impresioneaza baietii cu tot felul de "accidenta") tu la altceva(esti buna la engleza si pentru asta ai tot respectul meu, nu conteaza notele, tu o sa termini gimnaziul cred fiecare isi va croi propriul drum in viata, atunci vei demonsra lumii ca tu esti cea mai buna, sau cel putin mai buna decat ea), si gandeste-te :sa fie ea prietenul cel mai bun.Sincera fiind mi-am creata o parere proasta despre ea, si asa cum o vezi tu o vede si altu si gandeste-te ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa". Ea acum e la un stadiu inalt dar va cadea si nu cred ca se pa putea ridica la loc prea curand, insa tu acum esti joc si avanzezi putin cate putin pana vei ajunge sus, si de acolo nu va mai putea nimeni sa te dea jos pentru ca tu esti "tu", adica esti asa cum esti mereu, ea nu e alceva decat o fitoasa oarecare, nu stie prea multe, primeste ce cere bla, bla...primeste tot ce cere, ii va veni greu in viata pentru ca ea nu e obisnuita sa munceasca pentu o nta, dar tu esti! Scuza-mi exprimatea, tot ce ti-am scris sa stii ca e din inima, asa ca fruntea sus, dupa cum se zice va rasari soarele si pe strada ta! Eu te-am pupat si grija cum iti alegi prietenii (pentru ca domnisoara dincaz nu ti-e deloc prietena)! Funda?:*

2 răspunsuri:
| Isabellaღ a răspuns:

Si eu patesc asa! Si crede-ma ca te inteleg.Stai un pic si gandeste-te! Si tu trebuie sa ai multe lucruri speciale pe care ea nu le are.Si ea sigur are o groaza de defecte.Sunt sigura ca o uraste multa lume pentru felul in care se poarta, nu numai tu.Tu esti unica, esti speciala si nimeni nu ii perfect.In legatura cu parintii tai, eu zic sa le spui un pic ce ai pe inima, cand mai comenteaza ceva ca prietena ta ii mai buna spune-le ca tu esti asa cum esti tu si nu te poti schimba, sa te accepte asa cum esti tu.Si sa nu iti doresti sa fi ca ea pentru ca nu se merita.Aaa...si incearca sa te indepartezi de ea daca iti face rau.Sigur sunt multe fete mult mai de treaba!

| rainboww a răspuns:

Nu stiu dar faza cu parintii zi asa pentru a te ridica si pe tine la ''nivelul ei'' dar spune-le cat invata ea de e ia note mari si cat inveti tu.