| cinevainpanamea a întrebat:

am 14 ani fara 3 luni (deci clasa a7a) si am o colega de 12 ani care arata mult mai bine decat mine, gen de 16-17 ani [adica si eu arat destul de bine, gen de 15 ani] si cum in scoala sunt numai cocalari obsedati, ea e in centrul atentiei [ok, cine se aseamana se aduna, adica nici ea nu e mai breaza, a ramas corijenta la cateva materii] si e cam panarama asa ca sa zic, a fost cu jumatate de scoala + baieti de peste 20 de ani... ma rog, nu a facut nimic cu ei, dar cred ca nici mult nu mai are, mai ales ca daca o intreaba ORICINE daca vrea sa fie cu el, ea pe loc spune "da".
faza e ca pe mine ma deranjeaza ca arata mult mai bine decat mine si nu stiu de ce ma scoate din sarite ca e asa panarama.
si ma mai deranjeaza ca toti ii dau o gramada de atentie ei, desi eu am aproape numai 10 si nu sunt atat de PROASTA ca ea rolling eyes
desi stiu ca n`ar trebui sa ma oftic asa pentru ca oricum e inconjurata numai de persoane cu un IQ foarte scazut...

imi pare rau ca m`am lungit atat cu vorba, dar am vrut sa intelegeti care e situatia...
deci in concluzie sunt fooooaaarte geloasa pe colega mea ca are sanii mult mai mari decat ai mei si nu stiu ce sa fac sa scap de asta...

sfaturi, ceva?

Răspuns Câştigător
| OnWeed a răspuns:

A fost cu jumatate de scoala? Toti obsedatii sexual se uita la ea? Are sanii mult mai mari? Pardon?

Te compari cu ea? Vrei sa fi ca ea? Din cate vad eu problema tipa asta e cam jucaria baietilor din scoala ta si nu numai...si daca ea schimba baietii ca pe pantofi si accepta sa fie cu oricine, stie ea ce e aia dragostea? Pentru ca dragostea o simti pentru anumite persoane, nu pentru toate care le vezi. Eu zic sa nu iti faci griji, esti mult mai ok ca ea happy

14 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Eu zic ca nu ar trebui sa iti doresti sa fi ca ea sau sa ai asa-zisele calitati ale ei. Numai calitati nu consider ca are fata aceea, din cate ai scris tu acolo. Mai bine ignor-o si incearca sa iesi in evidenta cu ceva care intr-adevar merita admirat, nu cu aspectul fizic sau vorbe in vant. Si nu cred ca e atat de bine sa iesi in evidenta si sa fi in centrul atentiei. De ce sa vrei asta? Mi se pare obositor, plictisitor si aiurea. Parerea mea.
In concluzie, cred ca cel mai bine ar fi sa o ignori si sa nu ai de-a face cu ea, sau daca ti neaparat, sa incerci sa iesi in evidenta cu ceva interesant, original, care chiar merita admiratia celorlalti. happy

| mariaw a răspuns:

Gelozia vine mai mult involunatr, deci mai greu o poti controla, dar iti pot spune ca nu ai niciun motiv. Cam asa sta treaba, baietii adolescenti cauta fete frumusele si mai sarace cu duhul, pentru a le putea prosti(dovada ca ele se incadreaza in "asteptarile" lor de inteligenta prin faptul ca se muleaza dupa cerintele lor). Desigur nu toti, pentru ca cei care vor relatii serioase cauta o fata complexa(draguta-nu neaparat sclipitor de frumoasa si inteligenta-pentru ca oricat de superficiali ar parea, e imp si pentru ei sa aiba cu cine sa poarte o conversatie)-caci pana la urma comunicarea sustine relatiile de orice fel.
Deci iti pot spune sa ramai tu insati(pentru ca la 14 ani e normal sa arati ca la 14, nu trebuie sa ai pretenii sa pari cu 3, 4 ani mai mare-toate vin la randul lor). Unele fete refuza sa observe ca baietii apreciaza feminitatea(care cam dispare dispare din pacate), sinceritatea, delicatetea, dand adesea in penibil. Nu esti intr-o competitie, nici nu ar trebui sa existe comparatii intre voi, cam sunteti din 2 categorii diferite

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Se poate întâmpla ca asemena panaramă să nimerească un bărbat ca lumea (care o acceptă aşa cum e) şi să vezi ce doamnă respectabilă devine...
Bine, asta nu întotdeauna...

| RainDrop a răspuns:

Dupa parerea mea, cum zice ShadowDaniel, e jucaria baietilor, oricum, tu ai fi mai buna decat ea!big grin

| Ekkaterinna a răspuns:

Fa o lista cu calitatile ei si calitatile tale. Dupa aceea o sa vezi ca te oftici degeaba.Si in plus daca arati mai tanara o sa arati si cand o sa fii de 30 de ani de 26-27.Deci nu te ingrijora.

| AleandraIleana98 a răspuns:

Stiu si eu cum e am exact aceeiasi problema e exact cazul tau dar asta e nu isi face griji daca ii dau tarcoale atatia asta e o sa devenim si noi muult mai frumoase decat ea si aia care stau pe langa ea au jumatate de creier(ca si cei de la mine)

Răspuns utilizator avertizat
| cinevainpanamea explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, chiar m`am linistit happy
nu am zis ca vreau sa fiu ca ea tocmai pentru ca nu`mi place deloc caracterul ei, dar sunt geloasa ca are sanii aia... pana acum cred ca m`am smiorcait de cateva ori tongue
eu de fel sunt mai incapatanata, trebuie sa mi se repete de 879384754373 de ori acelasi lucru ca sa imi intre in cap...

@katy "Si in plus daca arati mai tanara o sa arati si cand o sa fii de 30 de ani de 26-27" chiar la asta ma gandeam azi.
@ x.Lyn.x "sa incerci sa iesi in evidenta cu ceva interesant" crede`ma ca celor din scoala mea nu le plac chestiile "originale", pentru ei trebuie sa fii parasuta ca sa iesi in evidenta laughing

whatever, mi-au revenit mintile in cap, multumesc mult pentru sfaturi >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahalaughing. nici tu nu prea ai sperante daca esti geloasa, pe citez, ". ca are sanii mult mai mari decat ai mei...". Stai calma un baiat adevarat nu se va duce la o "panarama ". Dupa ce zici tu fata aia nu are un viitor, si crede-ma exista chestii mult mai importante decat marimea sanilor. O_o.
Un baiat care gandeste si nu e un "manelist, cocalar " (sper ca faci dif dintre manelist si cocalar ) nu se va duce la una care la 12 ani a cunoscut jumate din liceu. aia e o viitoare cu**a happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apuca-te serios de ****. asa sigur o sa te faci cunoscuta si o sa ai mare succes.
GARANTAT 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te accepti asa cum esti.si eu am o problema asemanatoare...nu stiu cui sa ii cer sfaturii. daca vrei ia id meu de mess si putem vb ioana_ionutza952000

| adrialina a răspuns:

Dragutzo la mine in scoala tot e o panarama de asta numai ca ea nu e cocheta dar e invidioasa si a ramas clasa 2 ani noi avem cite 15 ani dar ea are 17 ani in cl. 9 inchipuiti si tu ce minte are ea acum! m-am intilnit cu un baiat se baga intre noi nici nu iti inchipui! dar in problem ta:nu ai ce sa fii geloasa pe ea findca baietii umbla dupa ea ca este o parasuta care stii sa la faca pe plac baietilor!

esti super beby.

| miham a răspuns:

Dragutza...pastreaza-te pentru licru macar daca facultatea ti se pare departe... o sa ai acolo atentie suuuuuuuuuuuuficienta!

| xMUFFIN a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema. eram foarte complexata din cauza ca o "individa" era cea mai invidiata fata din clasa. intre timp mi-am revenit am inceput sa am incredere in mine sa nu ma cobor la nivelul ei si sa arat tuturor ca am personalitate fara sa fiu "panarama". afirma-te si tu! incearca sa comunici mai mult si baietii o sa vada ca simtul umorului si capacitatea de a discuta sunt muuuuuuuuuult mai importante decat marimea sanilor big grin ^.^
MULT SUCCES! :*