| IonelaMariaPopimpms18 a întrebat:

Prietenul meu m-a violat si nu stiu ce sa fac, nu le pot spune alor mei asa ceva, mama e foarte stricta si severa in acelasi timp, iar tata urma sa-l cunoasca si era foarte incantat si din cauza asta nu vreau nici sa ma despart de el. Nu stiu ce sa fac si cum sa procedez. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fa reclamatie la politie.

| IonelaMariaPopimpms18 explică (pentru mgtow):

Nu le pot spune nici macar parintilor mei, cum sa merg la politie fara ca ei sa stie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fost violata, nu vrei sa le spui parintilor si nici sa te desparti de el nu vrei?

ce s-a intamplat acolo e o infractiune si respectivul personaj ar trebui sa faca inchisoare, eu nici nu stiu cum poti macar sa te gandesti la alta varianta.

Ori ce descrii tu aici poate e doar o fantezie de a ta si noi ne pierdem timpul

| IonelaMariaPopimpms18 explică (pentru suntserios):

Doamne bine ar fi sa fie o fantezie si sa ma trezesc maine dimineata si sa-mi dau seama ca e doar un vis.
Pur si simplu nu pot sa-i fac rau doar pentru ca el mi-a facut rau.
Alor mei nu le pot spune pentru ca mama nu m-ar intelege si nu am chef de scandaluri si alte prostii.

| suntserios a răspuns (pentru IonelaMariaPopimpms18):

Pai ce mama e aia daca nu intelege ca fata ei a fost violata?
de fapt daca are aceeasi gandire ca tine e clar "nu pot sa-i fac rau doar pentru ca el mi-a facut rau"... te ai gandit poate face rau la altcineva?

| IonelaMariaPopimpms18 explică (pentru suntserios):

Auzi sti ceva!? daca ai ceva bun de zis, te ascult cu mare drag, daca nu te rog frumos nu am nevoie de criticile tale, cel putin nu acum.

| Radu284 a răspuns:

Pai descrie intai ce/cum s-a intamplat.

| IonelaMariaPopimpms18 explică (pentru Radu284):

Ti-am trimis mesaj, spune-mi daca nu l-ai primit.

| Radu284 a răspuns (pentru IonelaMariaPopimpms18):

Nu am primit nimic pana acum, dar uneori ia ceva timp pana sa primesc notificarea de mesaje noi... Daca nu vine intr-o ora, te anunt.

| IonelaMariaPopimpms18 explică (pentru Radu284):

Bine

| IonelaMariaPopimpms18 explică (pentru Radu284):

Nu o sa primesti mesajul pentru ca eu inca nu pot trimite mesaje, din pacate. As fi preferat sa-ti spun pe privat ce s-a intamplat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ionela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ingerasfitos a răspuns:

Pai ar trebui sa ii sp mamei tale ca ai fost violata dar daca il iubesti pe el ii sp mamei tale ca nu sti cine te-a violat si ca nu ai vzt fata lui dar in locul tau nu as mai sta cu el i-as sp parintilor si in situatia asta tu nu ai nicio vina

| SEXULvsBARZA a răspuns:

Salut, Ionela! Ne pare tare rău pentru ce ți s-a întâmplat.Este normal ca o fată pe care prietenul ei a violat-o să aibă dificultăți în a le spune părinților ei despre asta. Asta poate avea legătură cu faptul că aceea fată se teme să le spună părinților ei că a avut relații sexuale. Sau cu faptul că îi este rușine să povestească că cineva pe care ea l-a ales ca fiind partenerul ei a putut să fie atât de diferit față de cum credea ea. Este greu de acceptat că propriul prieten - pe care tu l-ai ales - te-a violat și cu atât mai greu este să le povestești asta altora. Am vrea să îți spunem câteva lucruri pe care e important să le ții în minte: 1. Violul este o formă foarte gravă de violență sexuală care se pedepsește prin lege. Nu este numai ceva care s-a întâmplat între voi doi - este ceva care este recunoscut ca fiind inacceptabil și demn de pedepsit cu închisoarea. 2. Părinții tăi, indiferent de strictețea lor sau de bucuria legată de faptul că fiica lor are un prieten, cel mai mult vor ca tu să fii OK și în siguranță. Poate ți-e greu să vezi asta din punctul în care stai, dar violul este ceva serios care anulează în mintea părinților tăi orice alte gânduri pe care le-ai avut înainte. Dacă sunt ca majoritatea părinților, vor intra într-un modul „cum să ne ajutăm fiica ca să fie în siguranță" și nu te vor învinui cu nimic și nu vor fi în niciun fel supărați pe tine. Iar dacă felul în care ei reacționează nu ți se pare în regulă, dacă ai 18 ani poți lua singură deciziile. 3. NU E VINA TA în niciun fel. Asta poate părea evident, dar victimele violului se simt deseori vinovate (ex. că ce căutau cu/la acel băiat, că erau îmbrăcate „provocator", că au băut prea mult și că nu au fost atente, ca „de fapt au vrut"). Toate astea nu contează - singurul vinovat este violatorul, indiferent de unde erai, ce purtai, ce ziceai. Așa cum ai spus și tu, prietenul tău te-a violat. El a făcut asta. Nu nu ești cu nimic vinovată 4. Poate ți-este rușine de ceea ce s-a întâmplat. Trebuie să știe că rușinea este, la fel ca și vina, de partea violatorului. Lui trebuie sa ii fie rusine, nu ție 5. Este foarte important să fii consultată de un medic, chiar dacă vrei să depui plângere la poliție sau nu. Chiar dacă nu ai răni vizibile, este necesar un control, care trebuie să implice și testarea pentru boli cu transmitere sexuală/sarcină. 6. Ai opțiunea să îl denunți pe prietenul tău. Dacă te decizi să îl denunți, consultul la medic poate ajuta și în depistarea probelor de ADN care îl pot identifica pe violator. 7. Este normal să îți fie greu să mergi la Poliție să vorbești cu cineva străin despre ceva foarte intim și foarte violent care ți s-a întâmplat. În același timp, atunci când un viol este raportat și se face dreptate, asta ajută la prevenirea altor violuri asupra altor fete. Foarte puține fete și femei raportează violurile comise de bărbați asupra lor, de aceea mulți dintre ei scapă nepedepsiți. Singura posibilitate ca violatorul sa fie pedepsit este prin a vorbi cu politia. Nu ai facut nimic rau sau gresit si ca ai tot dreptul ca agresorul tăi sa fie pedepsit. Cu bine, Echipa SEXUL vs BARZA (www.sexulvsbarza.ro).