| anonim_4396 a întrebat:

Probabil s-a mai pus intrebarea dar trebuie sa stiu si eu la ce profil sa dau la liceu si chiar nu stiu nimic... sunt buna la mate dar nu vreau mate-info.
despre celelalte profiluri nu stiu cam nimic. deci dau fundita celui care are maxima rabdare sa imi explice si mie care sunt profilurile de liceu(toate0 si in ce constau

Răspuns Câştigător
| tia a răspuns:

Pai, mate-info are 4 ore mate, 3 fizica, info 1 + 2 ore tic...
Filologie are 4 ore romana, are latina, engleza, franceza...
Stiinte sociale se bazeaza pe istorie, romana, limbi straine
Stiinte ale naturii se bazeaza pe biologie, chimie, fizica.
Eu cred ca mate-info e cel mai bun. In plus dupa terminarea liceului de la acest profil ai mai multe cai de acces spre orice meserie...pe cand de la alt profil, nu prea. Bafta!

3 răspunsuri:
| liveincolors a răspuns:

Mie personal stiinte sociale mi se pare cel mai usor. Dai teza la romana, o limba straina, geografie/istorie, logica a 9a, psihologie a 10a, economie a 11a si filozofie a 12a.

Mai e filologia. Se da teza la romana, latina, o lb straina, geografie/istorie.

La stiinte ale naturii, teze la romana, mate si 2 materii la alegere dintre chimie, fizica si biologie.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Bunahappy
eu sunt la profil economic si nu fac prea multa matematica [3 ore pe saptamana, mai mult algebra]. mai fac contabilitate, unde e nevoie sa stii ceva matematicahee hee. si cam atat cu matematica:d

| cossmy a răspuns:

Cel mai bun profil e de stiinte ale naturii... faci la fel materiile ca si la scoala: 4 ore mate, 4 romana, 3 fizica, 2chimie, engleza si inca o limba, si cate una din restul.eu la asta sunt si cred ca e cel mai fainwinking. bafta la admiteretongue