| AndreeaCristina31 a întrebat:

Problema este urmatoarea : am 2 papagali perusi de vreo 3 ani luati de mici. totul bine si frumos pana acum cateva zile cand "femelei" ciocul maroniu ii s-a facut jumatate albastru ( culoarea ce o au masculii ) se prea poate sa fi avut 2 masculi in tot acest timp? daca da ce ar trebui sa fac in privinta asta?

7 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Si eu am crezut ca am pereche si am avut doi masculi. s-au obisnuit unul cu altul, nu trebuie sa faci nimic thinking

| AndreeaCristina31 explică (pentru Chαяtreux):

Se mai bat cateodata si nu vreau sa ajunga sa se omoare straight face avand in vedere ca spatiul e destul de mic si am citit undeva ca au probleme legate de asta

| Chαяtreux a răspuns (pentru AndreeaCristina31):

Daca nu se bat rau [de ex ai mei doar fac galagie sau mai dau din aripi] ii poti lasa impreuna. Daca se bat rau, ii poti separa. Custile sa fie una langa alta, sa nu se simta singuri thinking

| Danii16 a răspuns:

La papagali (cel putin la perusi) nu se deosebesc cand sunt mici, daca i s-a schimbat culoarea ciocului in albastru inseamna ca este mascul, deci da, se prea poate sa fi avut 2 masculi mereu
Nu...nu poti face nimic in privinta asta doar nu poti sa il transformi in femela, dar de ce ai vrea sa schimbi asta?

| AndreeaCristina31 explică (pentru Danii16):

1: nu sunt mici au deja 3 ani deci de aceea m-am mirat cand i s-a schimbat culoarea ciocului
2: 2 masculi in acelasi mediu se bat din cauza spatiului si de aceea nu vreau sa ajunga sa se omoare unul pe celalalt

| Danii16 a răspuns (pentru AndreeaCristina31):

1)Nu trebuie sa te sperii, oricum
2)Eu am 3 masculi in aceeasi cusca si de fapt.ced ca sunt 4 mai astept sa vad daca ultimelei/ultimului i se face albastru ciocul si nu s-au batut niciodata.

| Siscanu12 a răspuns:

Nu.Este femela. Pina acum a fost in perioda de inperechere si acum nu mai este.Si este suparata ca nu sa inperecheat.De aceea poate sal bata pe mascul. Iale un cuib si ataseazal la colivie. Funda