| jumper a întrebat:

Problema mea consta in urmatorul fel, mi se intampla sa nu pot sa ma exprim cum doresc, sa ma balbai, sa nu vorbesc foarte clar deoarece "nu-mi vin cuvintele", mai ales cand incerc sa povestesc ceva.De citit citesc destul de des, oare cum pot rezolva problema? Nu cred sa fie vorba de timiditate, parca o lipsa de concentrare.Mentionez ca daca citesc de pe ceva cu voce tare nu am probleme.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa te adresezi unui psiholog daca te deranjeaza asa de tare problema, el iti va descoperi cu siguranta cauza.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa citesti cat mai mult si sa povestesti ce ai inteles, la fel daca vezi un film, iti vei imbogati vocabularul si te vei exprima foarte usor, deci persevereaza.