| jumper a întrebat:

Problema mea consta in urmatorul fel, mi se intampla sa nu pot sa ma exprim cum doresc, sa ma balbai, sa nu vorbesc foarte clar deoarece "nu-mi vin cuvintele", mai ales cand incerc sa povestesc ceva.De citit citesc destul de des, oare cum pot rezolva problema? Nu cred sa fie vorba de timiditate, parca o lipsa de concentrare.Mentionez ca daca citesc de pe ceva cu voce tare nu am probleme.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa citesti cat mai mult si sa povestesti ce ai inteles, la fel daca vezi un film, iti vei imbogati vocabularul si te vei exprima foarte usor, deci persevereaza.

Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa te adresezi unui psiholog daca te deranjeaza asa de tare problema, el iti va descoperi cu siguranta cauza.