| vRawr a întrebat:

Am o problema intalnita la majoritatea adolescentilor si de asta o atribui acestei categorii. Problema mea se refera la faptul ca ma balbai/nu stiu sa ma exprim si nu din motivul ca nu am un vocabular sporit,ci pur si simplu. "Simt" cum propozitia care va urma sa o spun imi trece prin "filtrul ratiunii" avand de asemenea logica si fiind foarte bine formulata,dar cand urmeaza sa o rostesc,iese pur si simplu un amalgam. Mi se pare o bizarerie ce mi se intampla,din moment ce cand eram mai mic si citeam,nu o faceam cu voce tare,lipsa de comunicare verbala nu am,din moment ce vorbesc si foarte mult avand aceasta problema, mi se pare absurd.Am nevoie de cateva sfaturi. Acum am inceput sa citesc cu voce tare sperand sa remediez problema asta cat mai repede posibil, caci nu vreau sa ma afecteze in viitorul indepartat. Ce alte 'remedii" imi recomandati?

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu e nimic grav. Daca ai deja formulata propozitia, corect, dar iese altceva, nu e vorba decat de graba cu care incerci sa comunici.Trbuie doar sa te concentrezi asupra frecventei cu care emiti sunetele. poti face exercitii citind cu glas tare, dar cel mai bine sa vorbesti in fata oglinzii, pentru a-ti sincroniza gandul cu exprimarea.

| ionesccatalin a răspuns:

Calmul este tot ce iti trebuie.