| IasminMarc a întrebat:

Am aproape 14 ani si stau foarte foarte mult pe telefon, adica cateodata prea mult, astazi cred ca am stat vreo 7 sau 8 ore si nu pot rezolva problema asta,nu am altceva de facut,stau asa mult ca deja am ptobleme cu memoria,adica pur si simplu ma balbai,uit unele cuvinte,nu mai stiu sa ma exprim,nu ma pot concentra,de citit, nu citesc ca nu imi place deloc, ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Bună! Telefonul este o sursă care produce radiații foarte grave la nivelul creierului. Copiii care stau foarte mult pe telefon au consecințe grave cu creierul și pot păți cancer. Ești minor, de aceea îți recomand să ștergi toate aplicațiile care te provoacă să stai mult pe telefon. Mai mult, fă-ți un plan. Adică, să zicem că de la ora 8.30 te trezești, te speli pe față, dinți, mâini, etc. La ora 9.00 faci puțină gimnastică ca să fii mai bine dispus în timpul zilei. La ora 9.30 iei micul dejun. Și tot așa, ceva de genul. Apoi, după ce îți termini orele online, fă-ți un plan în care să-ți faci toate temele și să înveți pentru capacitate și pentru note bune, mai ales dacă vrei să intri la un liceu bun. Pune mâna și citește ceva, cel puțin din tematica recomandată de școală. Învață o limbă străină dacă ai ceva timp liber și ești tentat să stai pe telefon. Evită dulciurile care o să-ți ruineze toată viața. Fă așa și nu vei mai fi dependent de internet și de telefon. Folosește telefonul DOAR pentru orele online și teme, altceva nimic. Evită YouTube, Instagram, Facebook, jocurile video, etc. Toate acestea sunt făcute pentru a strica creierul oamenilor cu porcării. Ca și relaxare îți recomand să citești, să dori, să faci diverse activități în aer liber, cum ar fi să mergi la patinat (dacă o să mai ningă?) să te dai cu sania, cu schiurile, să faci fotografii să faci niște exerciții bune la matematică, să redactezi compuneri pe diverse teme și să ai o atitudine pozitivă. Transmite-le urări, cel puțin acum, de Crăciun celor dragi ție, scrie-ți într-o agendă cum a fost ziua respectivă, încearcă să faci primii pași în programare (să știi că o să te ajute foarte mult la liceu, mai ales dacă mergi la mate-info sau la științe ale naturii) deoarece aceasta te va ajuta să ai o gândire logică. Iată un site foarte bun care m-a ajutat și pe mine să învăț bazele programării, ce conține un modul gratuit (bazele programării) și modul premium (dacă vrei tu, poți să-l alegi, numai că trebuie să plătești): https://wellcode.ro/
și încă un site care conține foarte multe probleme la info propuse spre rezolvare: https://www.pbinfo.ro/
Acum să vorbim de partea a doua. Vine îndată capacitatea și îți sugerez să te pregătești de pe acum. Iată ce trebuie să înveți la română și matematică: https://www.edu.ro/......0-2021.pdf
Îți dau și recomand și bibliografia: https://www.googleadservices.com/......agead/aclk https://www.googleadservices.com/......agead/aclk
Sper că ți-am fost de folos. Dacă sfaturile mele te-au ajutat, să îmi dai fundița ca să știu.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce sfaturi vrei? Nu mai sta atat pe telefon. La varsta ta nu faci scoala?

| Violleta2022 a răspuns:

Un mare neuro-chirurg australian, Teo Charles a tras un semnal de alarma parintilor asupra copiilor care fac cancer la creier din cauza radiatiilor emise de telefonul mobil.
Interviul cu acest neuro-chirurg a fost dat pe Postul National al televiziunii din Australia si au fost campanii la fiecare scoala pentru a se cere ca parintii sa ju permiat telefoanele mobile la copii mici (sub 15-16 ani) care oricum nu au nevoie de mobile.
vezi in articolul din link ce scrie, daca nu stii engleza poti traduce cu google dar extremd e important este video-ul din acest link, unde acest medic faimos, trage semnalul de alarma pentru parinti, sa se trezeasca pana nu-si pierd copilul.
https://mknaturalhealth.com.au/is-your-phone-making-you-sick/

Sincer, eu nu stiu de ce tu ai telefon si de ce ti se permite sa stai atatea ore pe el?
Nu ai ore online? Nu ai de invatat pentru examenul de capacitate? Chiar ai 10 pe linie si nu ai nimic de invatat?

| IasminMarc explică (pentru Violleta2022):

Sa presupun ca tu nu ai facut scoala in viata ta, chiar crezi ca scoala imi ocupa tot timpul? Nu toti profesorii sunt la fel de exigenti, si mai iesi afara ca exista copii de 5 ani cu telefon

| Violleta2022 a răspuns (pentru IasminMarc):

Daca as fi in locul parintilor tai, as lua in serios situatia cu cancerul la creier si cu inutilitatea telefonului la anisorii astia.
Dar probabil ca nu le pasa de copilul lor, sau nu au habar ce se intampla cu el si sper sa nu regrete cand vei avea probleme grave de sanatate sau cu scoala, pe care acum o ignori.

Răspuns utilizator avertizat
| DonAdrian a răspuns:

Salutare Marc. Fiind sportiv, singura cale este sa iti gasesti o ocupatie. Este comun dar incearca sa alergi, sa iti gasesti o pasiune care sa te faca independent fata de telefon. Aceasta este singura cale.