| anonim_4396 a întrebat:

Profesorii care predau la mate-info, stiu chiar toata matematica?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Bineinteles ca o cunosc. Sunt putine cazuri cand un profesor nu este pregatit, cel care a terminat o facultate care a trecut prin spagi, acela nu-l poti numi profesor adevarat. Unul care ii place sa predea, o face din placere si acela stie materia. Oricum orice profesor fie de matematica, fie de geografie, educatie plastic etc se pregatesc de cu seara, ceea ce trebuie sa predea a doua zi pentru elevi/studenti. Isi pregatesc materialele de lucru si obiectivele care trebuie atinse la cursurile din ziua respectiva.

Cand ai o pasiune aprinsa pentru ceva, prin ambitia ta te straduiesti sa iti indeplinesti visul, precum sa devii un pilot de avioane (trebuie sa stii atat fizica cat si matematica), sa fi un bun pictor (trebuie sa stii atat logica culorilor si istoria artei), sa fi bun jurnalist (trebuie sa cunosti multa carte, limbi straine si literatura si gramatica lb romane sa o stapenesti bine), asa si un profesor.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da.

| cristimihailov a răspuns:

Pentru nivelul la care esti tu, da.

| DataSoft a răspuns:

Depinde de la un profesor la altul.dar in principiu ar cam trebuie sa stie cel putin cei care au vocatie de profesor, si nu vad acest lucru ca pe un job normal...