| ellissss a întrebat:

Profu meu de matematica a trimis 140 de exerciții tema de vacanta. Sunt clasa a 7-a și tema a dat-o abia în iulie, Este obligatoriu sa o fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tema de vacanta este obligatorie!
De altfel ai 3 luni la dispozitie sa le faci, deci enorm de mult timp.

Atnetie: se vor pune note pe tema de acasa si daca nu o faci poti lua 2 sau 3, nota care te va afecta masiv la media de sfarsit de an scolar, cand vei da la liceu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Le faci pentru binele tău. happy
Pentru recapitularea si consolidarea cunostintelor.
Știu că ți-e greu, dar proful nu a făcut-o cu scopul de a vă răpi bucuria vacanței.
2-3 exercitii pe zi nu sunt un efort incomensurabil.
Dacă nu ai chef intr-o zi, recuperezi in altă zi, nu te verifică nimeni a doua zi să vadă dacă ți-ai făcut planul pentru ziua precedentă.
Tu singur(ă) îți organizezi timpul, încât să fie mai mult în favoarea ta.
Important e să aloci 15-20 minute pe zi, ori câte vrei, și să nu te aglomerezi in final, cu toate exercitiile de vacanță. Scopul nu a fost de a le efectua in două zile.

O să îți citez ceva:

"Rolul temelor de vacanță este de consolidare a cunoștințelor și de prevenire a pierderilor, "nu de învățare de conținuturi noi. Cele 3 luni de vacanță de vară pot avea un efect negativ asupra cunoștințelor și deprinderilor de calcul matematic, iar tema pentru vacanță poate avea un efect benefic prin a stopa declinul pe parcursul verii"

... a spus cercetătorul Dacian Dolean, expert în științele educației, specializat în dezvoltarea alfabetizării timpurii.

Siccess si vacanta frumoasa!

| user0010 a răspuns (pentru floresdemayo):

Hai mă dă-o naibii de treabă. Nu e de ajuns că le dă sute de exerciții pe parcursul anului școlar, le mai dă și în timpul vacanței. Păi și atunci de ce se mai numește "vacanță"? Temele de vacanță nu sunt obligatorii, e și el om, are dreptul la viață privată, nu să stea numai să se fută cu școala pe cap.

| floresdemayo a răspuns (pentru user0010):

Exercitiile de vacanță au un scop bine definit.
Sunt de fapt o recapitulare a cunoștintelor, pentru a nu uita cât fac "3x3", după vacanță. Va fi cu studiul la zi, nu va avea lacune.
Poate că @eliss e un copil inteligent, care va dori să studieze, in viitor, la o facultate de stat, nu la una privată, unde sunt acceptati toti prostălăii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da este, având în vedere ca e tema.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Gândește-te așa: până să se deschidă școala mai ai 88 de zile. Asta înseamnă că dacă faci 2-3 exerciții zilnic (ceea ce-ți ia 15-20 de minute maxim) termini tema înainte de 5 septembrie. Așa că ai timp. Spor la treabă!

| user0010 a răspuns:

Mă piș pe site-ul lor învechit și îmbârligat. Îmi trece cuvintele greșit, baga-mi-aș pl.

| user0010 a răspuns:

N-o mai face mă. Nu ești obligat. Sunt alte activități extrașcolare care îți pot dezvolta gândirea (școli de vară, etc). Tu acum trebuie să te relaxezi, să-ți limpezești mintea.
Eu în locul tău i-aș zice la prof/profă: "îmi bag picioarele în ea de temă bre, cum ai tu concediu, așa am și eu vacanță"

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Din câte stiu eu, temele de vacanta sunt optionale caci nu poate sa te noteze pe ele la inceputul noului an școlar, caci nu fac parte din materia respectivului an scolar. Logica de clasa IV. Dar te sfatuiesc s-o faci.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Ar avea mai mult sens ca in loc de teme de vacanta sa cumperi culegeri din clasa in care intri la toamna ca sa fii pregatit atunci.