| anonim_4396 a întrebat:

Recomandati folosirea pastilelor memoplus? De ce (nu)?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Memoplus nu, nu are rost. Principalul constituent din Memoplus e magneziul, iar pe lângă mai are niște substanțe de care nu ai nevoie (aditivi). Mai conține și o vreo 20-25% cafeina, aia poți sa o iei din alta parte, nu trebuie sa înghiți pastile pentru asta laughing

Deci cum spuneam, magneziul e foarte important pentru concentrare și pentru sistemul nervos in general. Poți lua suplimente de magneziu (o pastila de MaxiMag pe zi și are efecte pozitive in scurt timp, gen te ajuta cu oboseala și te poți concentra mai ușor), dar un lucru care pe mine m-a ajutat foarte mult la examene a fost ciocolata. Dar nu orice fel de ciocolata ci sa aibă peste 70% cacao. Cacaoa e buna pentru ca are magneziu deci ciocolata neagră=cacao=magneziu. Magneziul e deci esențial. Poți sa îl iei și din Memoplus dar mi se pare absolut inutil când exista alte variante mai bune și mai ieftine.

| RAY a răspuns:

Nu,memorarea tine de alte lucruri

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Consider ca fiecare persoana are capacitatea sa de memorare. Nu cred ca poti sa o maresti cu pastile. Doar prin exercitii.
Cel mai bine e sa iei vitamine. Creierul consuma foarte multe vitamine cand este supus stresului si astfel cu un aport foarte bun de vitamine o sa dea mai mult randament. Daca s-ar presupune ca iti maresti memoria cu niste pastile, tot la fel se consuma vitaminele si tot la fel se repede te saturi sa inveti.

| RainmakerX a răspuns:

Depinde. Daca folosesti din cand in cand atunci ar putea sa te ajute.

Nu ma intelege gresit, chestiile pe care le contine sunt lucruri normale care te pot ajuta DAR foarte multa lume exagereaza si ajung sa invete mult mai putin.

Niste simple pastile nu o sa inlocuiasca un stil de viata sanatos.
Incearca sa dormi bine inainte de teste/examene.

O minte odihnita si antrenata la timpul potrivit (nu cu 50 de minute inainte de test) face minuni.

Ah, si inca un sfat daca inveti pentru bac sau orice alt examen.
Niciodata sa nu inveti pe ultima suta de metri. Citeste ceva in fiecare zi (formule/rezumate) si o sa se intipareasca mult mai usor in memorie.

Imparte chestiile pe care le ai de invatat in categorii si aloca un timp pentru fiecare. Ex: luni 20m formule geometrie, marti 20m formule analiza etc

Ah si daca inveti pentru bac la mate. Sa nu folosesti breviarul teoretic sau baremul in timp ce rezolvi variante. Cand incepi fiecare exercitiu iti pui pe o foaie formulele de care ai nevoie.
Pana la urma o sa observi si tu ce nu stii.