| DDCC a întrebat:

Referitor la tema de licență.
În primul rând eu sunt nehotărât ce temă să aleg. Însă nu asta este problema. Problema este în felul următor: Un coleg de facultate m-a întrebat dacă pot să-l ajut cu tema de licență. Că dacă e nevoie îmi dă ceva bani.
Referitor la tema de licență: Ca să poată fi lucrare de doi studenți va trebuie să fie deci mult mai complexă decât una scrisă de un student. Fiecare din cei doi studenți va trebuie să lucreze la o parte a licenței. Ca și exemplu, dacă licența este un site web de tip magazin online, un student se va ocupa de site iar celălalt de baza de date specifică site-ului. Deci jumi-juma, ambii trebuie să facă ceva.
Referitor la acel coleg de facultate. Când m-a întrebat dacă pot să-l ajut cu licența i-am zis fără dubii că da, cu siguranță. Mi-a zis că-mi poate oferi bani, însă i-am zis să stea liniștit (fază ce s-a mai repetat, deci poate el se aștepta la acest răspuns din partea mea). Foarte pe scurt, despre acest coleg, spun că din anul 1, semestrul 1, de când l-am cunoscut până acum mi-a tot cerut să-l ajut cu temele și proiectele ce țin de facultate. Prin ajutor mă refer la faptul că eu i le-am făcut. S-a făcut o obișnuință din asta, ca eu să-i fac temele. Și-a exprimat de multe ori recunoștința față de mine. Am împrumutat bani de la el când am avut nevoie și nu mi-a spus nu (bine, sume de 50-100 de lei, nu am împrumutat niciodată mai mult, nici nu îmi doream s-o fac). Penultima sumă împrumutată (m-am împrumutat acum cu 50 de lei de la el, fiindcă aveam nevoie, nu mi-a intrat pensia de urmaș pe card, intră abia luna viitoare) a fost de vreo 100 de lei. Nu stăteam prea bine cu banii, așa că el mi-a zis să nu îi mai dau înapoi, că nu e nevoie. Asta după ce i-am zis și știa că stau destul de rău cu ei.
Ultima dată m-a rugat să-l ajut cu o temă pentru facultate. Era de făcut programe și screenshoturi, deci nu era simplă, de un clic, două. Eu mi-am tot zis că îmi face plăcere să-l ajut. Însă apoi mi-a apărut gândul "Dar ce, tu ești fraierul lui, să-i faci temele? Ești prost dacă o faci!", ceea ce m-a făcut să mă simt foarte prost. Am avut o discuție cu colegul de cameră legată de acest lucru și el a fost de părere că acel coleg profită de mine, că se folosește de mine încă din anul I. Adică, l-am ajutat cu multe examene, a copiat de la mine (i-am făcut o dată un subiect în timpul examenului și el a luat 10 pe el). În anul 2 (anul universitar trecut deci) am participat împreună cu un coleg în scaun cu rotile și cu el la sesiunea de comunicări științifice. L-am adăugat și pe el fiindcă mi-era prieten bun. Practic el nu a lucrat deloc la proiect, ci doar la redactarea lui (ori cum se cheamă...la scrierea corectă în pagină, la scrierea bibliografiei) m-a ajutat prietena lui (a rugat-o el). În acea zi când a venit la mine în cameră la cămin să vorbim despre proiect i-a cerut asta prietenei lui pe net, mi-a adus ceva dulce (m-a mituit!?) și el a continuat să lucreze la proiectele lui (ca de obicei). El e freelancer și câștigă bani din asta, pe net. Deci ca premiu pentru acel proiect, profesoara ne-a dat la tustrei nota 10 pe laborator. A scăpat astfel de laborator, mai trebuia doar să ia 10 la curs (a venit la mine cu o zi înainte, i-am arătat tot ce trebuia să știe pentru examen, a luat 10 la examen, ca și mine, fiindcă a fost examen ușor). Profesoara ne-a spus, mie și acelui coleg din scaun cu rotile "V-a cam fraierit X (nu îi dau numele)". Dar eu îmi tot ziceam în sinea mea "Nu e adevărat! Am făcut asta cu drag pentru el".
Am vorbit ieri cu acel coleg din scaun cu rotile despre el. (Dacă e să o iau din perspectiva lui, el e mult mai matur ca și mine fiindcă știe ce e greul, ce e suferința, e deja "călit"). Mi-a zis să țin ce urmează să zică doar între noi. Am zis că da, o să țin. Mi-a zis "X e un șmecher și un lingușitor".
Deci faza cu tema de licență ar fi...cel mai mare lucru. Hai că o temă o faci pentru altul, nu-i bai. Însă la licență.și singur presimt că e dificil de făcut, dapăi să fac singur o licență de vreo 2 persoane. Sau, mă ajută el? Nu cumva și el își va bate capul? Nu am putut să-l întreb direct. L-am întrebat la ce se pricepe mai bine, la site web sau la baze de date. Mi-a zis că mai mult la baze de date. Însă. Răspunsul lui a fost cam vag. Dacă ar fi să mă gândesc bine, munca, cu licența va fi asemănătoare cu toate celelalte munci...mă va lăsa pe mine, fiindcă eu știu mai mult decât el. În plus, eu nu zic niciodată nu.
Deci. Faza este că nu știu cum să-i zic nu, sau să-i bat apropouri cum că nu aș vrea să o fac eu singur, să muncesc singur. Și nici nu vreau să continui așa, să ajung efectiv să fac două licențe. Ok, poate mi-ar da bani (deși probabil știe că eu rapid aș refuza, decât dacă am maximă nevoie), însă aș avea din nou sentimentul cum că sunt folosit.
Ceea ce mă frapează destul de mult la acest coleg este că are "papagal". Știe să vorbească, a fost președintele ligii studențești, este asertiv. Întreabă mereu profesorii tot ce vrea să știe, vorbește pe ton personal cu ei când apucă. Iar legat de jobul lui ca freelancer el mi-a zis odată "Dacă eu nu fac ce îmi dă X de lucru, îi dă task-ul altuia". Mi-am zis "Bine. Dar nu cumva ești prea orbit de bani? Câți vrei să ai? Nu ești sărântoc?". Bineînțeles că nu i-am răspuns asta lui direct.
Deci aș putea spune că e tip cu carismă, fermecător. Ca să nu mai zic că mi se pare (sau chiar așa e) că e gigolo. Adică, de când îl știu tot vorbește mult cu fetele. Că și-a trădat până acum prietena sau că le-a schimbat nici nu am dubii. Dar am încercat să ignor acest aspect. Nu e treaba mea ceea ce face. Am văzut și faptul că de fiecare dată când mă gândeam la el încercam să-l văd ca pe un sfânt, să-i neg orice fel de critică la adresa lui. Deci parcă m-a fermecat cumva caracterul lui. Și am mai pățit asta cu un coleg de facultate, căruia i-am împrumutat, în tranșe, 600 de lei dar nu eram deloc disperat să-i primesc înapoi, ziceam că am MAXIMĂ încredere în el. El probabil știa asta și de-aia nu se grăbea. Mi-a dat banii înainte printr-un alt coleg și mi-a zis că prietenia noastră s-a sfârșit. În fine, asta este altă poveste, însă asemăn carisma acestui coleg cu cea a celui de care scriu acum.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doua sfaturi.

1. ii ceri bani seriosi daca vrea sa ii faci tu licenta ca ai muncit destul pe gratis pentru el. Oricum cand va fi vorba de abgajat si seriozitate la locul de munca tu vei avea de castigat... sa sperma.

2. Sfatul 2, daca esti student la vreo facultate cu profil IT nu fa la licenta treaba aia cu magazinul online... adica e un proiect banal pentru un curs de baze de date nu pentru o lucrare de licenta.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ai scris foarte mult despre acest coleg fapt ce denota gradul ridicat de frustrare. Eu daca as fi in locul tau as proceda asa:

1 II spui frumos ca nu il poti ajuta cu licenta deoarece iti este greu sa te concentrezi pentru a ta
2 Incearca sa nu mai imprumuti bani de la el
Eu nu inteleg, de bani cu totii avem nevoie cu atat mai mult cu cat tu ai pensie de urmas si nu stai pe roze cu banii daca vroiai sa faci un ban cinstit ii spuneai ca ii faci licenta dar costa, ii spuneai 1000 lei de exemplu, el accepta sau nu interesul era in primul rand al sau daca nu vrea sa isi stoarca creierul pentru licenta.
problema este in primul rand atitudinea ta si pe urma a lui, tu i le servesti la fileu iar el doar le prinde. Greseala este in primul rand a ta ca i-ai permis abuzul
Si incredere maxima trebuie sa ai doar in tine.
Succes la licenta.

| DDCC explică (pentru Ecaterina2016):

Să-nțeleg că voi da examenul privind felul de a alege să ajut orbește pe cineva, să folosesc mai mult "inima", în loc să judec lucrurile la rece, și să aleg să spun stop dar să fiu totodată diplomat.
O să fie puțin mai greu, va trebui să-mi pregătesc ceva strategie, să mă gândesc cum să reacționez când vorbesc cu el ca să-i transmit că nu fac pe gratis muncă dublă.
Asta fiindcă de când a venit vorba de licența el mi-a tot adus aminte de asta, deci semn că are nevoie de mine.

| DDCC explică (pentru DDCC):

Și... mi-am amintit că mi-a dat de două ori o perche de căști pe gratis (i-am cerut), fiindcă a avut nevoie. Iar de ziua mea mi-a dat 50 de lei. Dacă toate astea sunt o strategie a lui ca să fiu destul de disponibil când are nevoie de ajutor și să mă facă să mă simt vinovat dacă l-aș refuza consider că i-a mers și încă îi merge faza.

| MidnightR a răspuns (pentru DDCC):

Foloseste tehnica reciprocitatii, iti face mici favoruri ca sa te simta obligat sa i le inapoiezi, mult mai mult decat ele merita cu adevarat.Nah,esti constrans si de societate, lumea nu prea accepta bine o persoana care nu este "recunoscatoare".

| DDCC explică (pentru MidnightR):

Da, recunosc asta în această situație.
Și cred că e de ajuns din partea mea să fiu conștient de asta, și cu asta în minte să văd altfel lucrurile.
Fiindcă este ca și cum m-ar cumpăra. Însă, de când sunt eu de vânzare?

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru DDCC):

Problema e ca tu te vinzi ieftin.Tu trebuia sa profiți de incapacitatea lui și comoditatea lui în schimb el te domina.