| mada12 a întrebat:

Rezumat si referat nu e acelasi lucru asa? Sau e acelasi lucru? rezumat nu inseamna sa scrii pe scurt povestea? si referat sa povestesti exact cu lux de amnunte? Sau gresesc? E sau nu acelasi lucru?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezumatul este o exprimare pe scurt a ideilor principale ale textului. Referatul include si parerile si ideile celui care intocmeste referatul.

| meduzare a răspuns (pentru Brigaela):

Da rezumatul are introducere si incheiere?

| Brigaela a răspuns (pentru meduzare):

Orice scriere are introducere si incheiere

| marsy a răspuns:

Nu

| NimeniAlta a răspuns:

Servus!

Rezumatul e o scurta prezentare a ideilor principale dintr-un text sau a temei unui text folosind cuvintele cititorului.

Un referat este o productie scrisa- rezultat al activitatii de studiu al unui student- a carui continut indica faptul ca studentul a parcurs si a aprofundat o anumită tema, un anumit text. Pentru a face un referat este necesara: O temă de referat, o bibliografie de baza, o bibliografie suplimentara.

O zi bunahappy

| sTeFaN. a răspuns:

Nu, nu e acelasi lucru.

| larisa_6959 a răspuns:

Rzumatul inseamna o prezentare pe scurt a ideilor principal ale unui text. Referatul este o lucrare scrisa, in urma unui studiu complet al un subiect.
Deci, sa rezumi inseamna sa povestesti pe scurt un text, fara sa-ti exprimi pareriile personale la adresa textului sau a subiectului trat de acesta, iar sa faci un rezumat inseamna sa rezumi, dupa ce ai facut o documentare completa, ideile pe care le-ai inteles, astfel incat sa aiba logica si sa se lege, si de asemenea potii sa-ti exprimi ideile personale cu privire la subiectul respectiv.
Ceea ce crezi tu ca este referatul este de fapt povestirea.
Sper ca te-am ajutat si daca mai indoieli vezi http://sacri.ro/files/rtf/rezumat.rtf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezumatul este povestirea pe scurt.referatul este o prezentare prin prisma parerii personale sau a criticilor literari cu referire la opera respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu este acelasi lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt acelasi lucru rezumat cu referat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ie acelasi lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e acelasi cucru