| anamariah a întrebat:

Sa incept cu inceputul...am o colega super ok in clasa. e colega mea de banca inca de anul trecut. de cand am inceput scoala, nu stiu, suntem foarte distantate. ea isi petrece majoritatea timpulu in grupul "celor cool" din clasa(mentionez ca acei colegi sunt cei mai varza din toata cls. n'au bani dar au foarte multe fite. din acest grup fac parte toti corigentii claseitongue iar colega mea, fiind a 3-a pe clasa, isi petrece timpul cu ei, nu ca m-ar deranjahappy. intrebarea mea este urmatoarea: va ajunge si ea ca ei? stiti cum e cu anturajulbig grin intr-un fel imi lipseste.eram foarte bune prietene, iar acum... ce sa fac? sa o las in pace, saw sa incerc sa-i recapat prietenia? ultima varianta mi se pare cam.nu stiu, ea are asa de multe fite.

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Daca erati cu adv prietene si o cunosti, incearca sa vorbesti cu ea sa vezi de ce a ales aceasta varianta... daca iti mai este prietena te va asculta... i-a si spune-i si partea negativa a anturajului ei...nu e bine ce face...si o poate afecta pe viata...
Multi dintre noi, in adolescenta, cautam sa fim populari...cat mai bagati in seama...insa mi se pare trist ca unii inteleg prin popularitate un anturaj rau care te schimba si te face sa iei decizii gresite.
Apreciez faptul ca tii la prietena ta, si ca iti pare rau pentru ea, dar tu da-i o atentionare... daca ea persista in ideia ei las-o in pace... tu ai incercat si oricum...fiecare isi alege soarta.

7 răspunsuri:
| MM a răspuns:

O sa ajunga ca ei doar daca e influentabila. Dar deja spui ca are fite.Nu ai ce sa-i faci. Daca anturajul o trage in jos si o schimba, nu o lasa pe ea sa te schimbe si pe tine, chiar daca e prietena ta.

| rosepassion a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui s o lasi in pace...nimeni n-ar trebui s s injoseasca in halul asta... poate isi v da seama odata ...sau poate no s se mai inteleaga q ei...incearca sa-ti gasesti alta prietena nu s te milogesti d ea k daca incerci s ii capeti pr s-ar putea k restul sa-si bata joc d u sau s inceapa s t ia l misto... de obicei cei q fite sunt asa doar in grup k singur l dispar toate...deco daca incerci s vb q ea intre 4 ochii s-ar putea k dupa s afle toti... parerea mea... sper ca ai inteles ce vruiam sa zicwinking

| sweet_girl_carmen a răspuns:

La la mine in clasa exista grupul "cool" formati din aroganti, copii de banii gata care nu au in cap decat fete respectiv baieti, haine, accesorii, si nu stiu cum sa se mai laude. si oricine se apropie de ei, devine usor-usor ca ei. deci cred ca si prietena ta din pacate, daca va fi prietena cu ei, usor va deveni ca ei.

| www a răspuns:

Anturajul nu are nici o treba cu notele ei. Daca ti se pare fitoasa, de ce ai vrea sa fi prietena cu ea? Oamenii se schimba, erati prietene bune dar daca nu mai merge, pur si simplu nu mai merge.

| Tweety-love-Minnie a răspuns:

Buna... pai ce sa iti spun? sincer am patit si eu asa. am avut o prietena foarte buna, am stat 2 ani in aceeasi banca si eram prietene foarte bune, eram mai ceva ca surorile...de la un timp din cauza prietenilor ei a devenit mai distanta si mai ales cu ceva fite cu spui tu...eu cred ca ar trebui sa incerci sa-i explici cum sta treaba ca sa zic asa. poate va tine cont de parerea ta de vreme ce ati fost prietene. in plus tu nu ai nimic de pierdut daca vei incerca...mult succes! pup

| larisa_6959 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea foarte serios si sa o intrebi ce s-a intamplat cu ea si de ce s-a distantat de tine. Ar trebui de asemenea sa o intrebi si de ce isi petrece majoritatea timpului cu ei, sa o faci sa inteleaga ca acest anturaj nu-i face bine, ca nu-i de nasul lor si ca ea valoreaza mult mai mult decat ei.

| cristina_9719 a răspuns:

Poi eu cred ca prietenata ar trebui sa se intoarca inapo asa ca incearca sa ii spui ca iti este o pretena buna si ca v-ati distrat asa de bine in acel timp (bine eu nu stiu ce ati facut dar...)si ca merita sa o convingi si poti sa ii mai spui ca daca ea vre poate sa se joace si cu copii aia dar sa te bage si pe tine in seama.