| Autumnleaves7 a întrebat:

Sa spunem că aveti un conflict cu cineva, cum il rezolvati/aplanati? Mai ales daca e cu bataie

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Gândesc puțin situația și văd dacă merită să continui sau nu.Adică dacă cel cu care ar trebui să mă bat e capabil să poarte o discuție cu mine.

| vocea a răspuns:

Pai apelezi la parinti, politie, important este sa ii arati ca nu esti singur

| ubox7007 a răspuns:

Depinde, daca o pot rezulva prin alte persoane in asa fel incat sa fie eficient, normal ca la asta am sa apelez, poate chiar sa bag zazanie intre cineva sa ma scap eu de probleme. Sau daca e cu bataie ma apar, nu ma sfiesc sa dau si nici nu am fost omul fragil, dar niciodata nu am dat eu primul, de multi(instigatori) find considerat fatalau, dar de fiecare data cand a vrut cineva si a si dat in mine, i-am aratat cine e "seful" sau nu m-am lasat mai prejos. Daca e o problema unde pot sa vorbesc, am luat niste lecti, cursuri de discurs si pot spune ca ma pricep sa "iau cuvantul" si sa-l folosesc pe pe o arma.

| piratuu a răspuns:

Cel mai important e sa-i arati ca nu esti singur, nu trebuie sa fi fraier, adica sa te calce toti in picioare. Poti sa apelezi la parinti, politie, si daca conflictul e intr-o institutie, poti sa chemi un profesor.

| bugara a răspuns:

Sa le spui parintilor,profesorilor,politiei, dupa caz. Nu te lasa calcat/a in picioare pentru ca nu esti singur/a pe lumea asta, sunt persoane care exista sa te ajute sa treci peste astfel de probleme. Sper sa nu se ajunga la bataie in cazul tau, dar nu uita, fie roata si patrata tot se-ntoarce ea odata.