| graffman a întrebat:

Sal am o problema ca scarboasa :-s. E faza ca orice asa face transpir sub brat si specific ca fac dus in fiecare zi si am dau si cu rexona ca cica e cel mai bun si degeaba... dati-mi va rog o idee sau vreun deodorant cu care sa am dau si sa nu mai transpir asa x_x

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Transpiratia este un fenomen normal, prin care corpul isi regleaza temperatura. Ce ne facem insa atunci cand transpiram asa de mult incat nu mai putem avea o viata sociala normala?

Timiditatea, stresul, oboseala, menopauza sau obezitatea sunt cateva dintre cauzele transpiratiei in exces (hiperhidroza). Aceasta poate sa apara la nivelul palmelor, a axilelor, a talpilor sau chiar sub sani si la nivelul organelor genitale, caz in care se numeste hiperhidroza localizata. In cazul femeilor aflate la menopauza, vorbim despre o hiperhidroza generalizata, ce apare pe toata suprafata corpului si are o cauza endocrina.

Vizibila cel mai adesea la suprafata hainelor si emanand un miros respingator, transpiratia ne pune adesea in situatii stanjenitoare, insa nici disconfortul fizic pe care il creeaza un este de neglijat.

Ce putem face pentru a combate transpiratia si efectele ei?

- dusuri scotiene (reci si calde, in alternanta).
- adaptarea imbracamintei la nevoile personale: opteaza pentru cea larga, din bumbac si evit-o pe cat posibil pe cea din fibre sintetice.
- pentru a combate mirosul neplacut al picioarelor, foloseste numai sosete din bumbac, fa bai caldute cu otet pentru a evita micozele si sterge bine pielea dintre degete (la nevoie poti utiliza chiar feohn-ul).
- evita alimente precum usturoiul, prazul sau hasmele. Acestea amplifica mirosul transpiratiei, facandu-l si mai dezagreabil. Consuma multe fructe proaspete si legume.

Deodorante si antiperspirante

Pe langa solutiile oferite mai sus, nu uita sa folosesti, la nevoie, un deodorant sau un antiperspirant. Care este diferenta intre cele doua? Ei bine, in timp ce deodorantul nu face decat sa blocheze multiplicarea microorganismelor care degradeaza transpiratia, absorbind astfel mirosul urat, antiperspirantele blocheaza canalele care produc sudoarea.

Practic, daca folosesti deodorant, vei transpira in continuare insa, folosite ori de cate ori este nevoie, reduc riscul de aparitie a mirosului urat. De cealalta parte, antiperspirantele contin saruri de aluminiu si zinconiu, limiteaza transpiratia si se folosesc de doua ori pe saptamana, seara, pe pielea curata si uscata. Acestea din urma sunt insa destul de controversate din pricina faptului ca opresc un fenomen natural si, nu in ultimul rand, pentru ca au fost asociate cu cancerul de san.

Tratamente de ultima generatie

In cazul in care metodele conventionale de combatere a transpiratiei nu dau roade sau nu te multumesc pe deplin, poti apela la medicul estetician pentru o injectie cu toxina botulinica sau chiar pentru extirparea glandelor sudoripare (o solutie extrema, pentru care daca optezi ar trebui sa te gandesti bine inainte).

Toxina botulinica blocheaza actiunea glandelor sudoripare, insa efectul este de scurta durata, de circa sase luni. Dupa aceasta perioada este necesara reluarea injectiilor.

| maryy a răspuns:

Mda.La o asemenea intrebare nu e nevoie de a copia un raspuns.Stai linistit e normal asa ceva.Din cate stiam eu, sarea retinea apa in organism.Incearca macar pentru o perioada scurta,nu e buna in exces, pentru a vedea daca da rezultate, Sa stii ca nu e nimic anormal!happy

| Asiryx a răspuns:

In primul rand sa fi ras pentru ca parul poate ajuta la crearea mirosului neplacut
nu prea exista deodorante bune. adica cam toate sunt la fel
Vezi si tu stii ca puti cand transpiri cauta sa nu mai transpiri

| Stefanistaaa a răspuns:

Tu ai o problema legata de acest "fenomen". E necesar sa consulti un doctor de specialitate. happy

| graffman explică:

Deci is si ras nu-s nici gras...dar mai este o chestie am cam jumatate de an de sala si de cand m-am apucat de ea transpir mai tare.si nu atunci cand is la sala crying