| anonim_4396 a întrebat:

Sal.am si eu o mica problema si cam ciudata poatehee hee. sunt o fire mai timida si rusinoasa si am zilele care vin am hotarat sa ma duc la tara la bunici, verisori, unchi matuse.in fine...ideea este ca nu prea stiu cum sa ma bag in vorba cu ei adica nu-s cum sa va explic, deorece cum am zis si mai sus sunt f timida si chiar nu ma simt bine sa stau asa in casa lor(in special la matusa-mea) fara sa comunic sau sa zic ceva... da chiar nu stiu cum sa incep.stiu ca s-ar putea sa va para ciudat. dar asta e.si mai ales ca matusa mea si mama au avut unele mici discutii certuri si chiar nu stiu daca sa simpatizeaza asa mult. ce as putea sa fac sa o fac sa ma simpatizeze daca as putea spune asa.niste sfaturi va rog.multumesc.

3 răspunsuri:
| parampam a răspuns:

Sunteti rude, doar nu sunteti straini. Poti mai intai sa le multumesti ca te lasa sa stai la ei si sa ii ajuti la diferitele treburi din casa, gospodarie etc. Fa asa incat sa iti povesteasca din copilaria lor strecurand ca din intamplare diferite informatii cum ar fi " mama mi-a povestit ca atunci cand era mica..." si astfel vor povesti si ei la randul lor amintiri de cand erau mai mici. Seara stati afara si povestiti, puteti merge la pescuit. Si sa nu iti fie rusine, caci ei sunt familia ta. Nu trebuie de prima data sa vorbiti ca si cum stati impreuna de cand lumea, ci pe parcurs lucrurile se vor imbunatati.

| Bilqux a răspuns:

Incearca sa iti faci curaj...si eu am fost asa cand eram mai mica dar intr-un final mi-am facut curaj si am comunicat.

| Andy95 a răspuns:

Ajut-o la treburile casei, la mancare, ...Si poate te va indragi mai mult