| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, de ceva vreme am o problema ca incepe acum sa lase urmari, nu i-am dat prea mult importanta pn acum dar vad ca nu-s e mai poate si asa ca am ales sa apelez la sfaturile voastre.
Eu de felul meu sunt o fire mai timida, rusinoasa nu sut genul, ei bine cand sunt la liceu mi-a fost mai greu, dar nu din punct de vedere al socializari(acum s-ar putea sa vi se para ciudat). I-mi este rusine sa sapund la unele ore(cele care iplica comunicare si expunerea ideilor personale romana, istorie, comunicare.)
Eu sunt un elev bun am fost al doilea pe clas anul trecut si cred ca daca nu as mai fi avut aceasta problema as fi putut sa fiu chiar primul.
Cel mai greu imi este la orele de romana stiu ce ar trebui sa zic dar simt a sa o rusine mai mult fata de profesor.
M-ati putea ajuta va rog?

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Incearca sa-ti depasesti limitele, te vei simti mandru de tine cand vei reusi sa-ti atingi scopul! bafta!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! incearca sa depasesti bariera care ai pus-o fara sa vrei, autosugestioneazate singur/a ca poti, ca esti bun in tot ceia ce faci, si nu lasa timiditatea sa te doboare, ai timp sa te redresezi, si incearca sa fii cat mai activa la ore, astfel vei avea mult de castigat.
o zi buna si sa ne mai auzim cu binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Trebuie să depășești această timiditate, care te-ar putea trage înapoi. Nu putem să te învățăm noi cum, tu trebuie să te domini și să înfrunți împrejurările cu mai multă încredere în tine, mai ales că spui că ești un elev bun.
Uite un bonus pentru română! http://lecturirecenzate.ro/ și unul pentru cultura generală http://zinnaida.ro/