| FireNinja a întrebat:

Sal.Cum fac muschi(la maini) acaasa? Am 15 ani...

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

As avea eu o metoda dar ai ceva impotriva daca faci doar la mana dreapta?

| Cosmin86 a răspuns:

Http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii

Intra acolo, alege exercitii pentru grupele de la maini ( biceps, triceps, antebrat, umeri ), si baga serii a cate 10 repetari ( cand poti mai mult de 10 repetari, maresti greutate ).

Pauzele intre serii sa fie de 90-120 de secunde MAXIM, asa obtii pompare maxim, si sa ai maxim 9-10 serii / grupa( bratele au GRUPE MICI de muschi ).

Acorda fiecarei grupe 48 de ore de odihna dupa atnrenament ( in perioada asta se dezvolta muschii ).

Ah, si cel mai important, o alimentatie bogata in proteine, fara asta nu faci nimic, e mai importanta decat antrenamentul.

Sa ai 3 exercitii a cate 3 serii pentru fiecare grupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! POi fa flotari daca vrei ceva mai usor poti sa te sprijini de usa sau de o masa ceva si incepi sa faci ca la flotari sau ia un bidon de apa de 6 l si umple-l cu apa mai bine asa decat gantere daca iti pica odata pe picior... sau cumparat-i extensor sau mai stiu un lucru deci sa ai doua mese aproape una langa alta c-am un metru si sa stai in maini si sa ridici mainile asa faci ceva muschi.

Sper ca te-am ajutat Bafta Funda?!?

P.S. daca vrei muschi nu faci exercitii fizice doar de cate-va ori ci de mai multe ori in fiecare zi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De mai multe ori in fiecare zi? tu n-ai nicio treaba cu sportul asta, nu? laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De mai multe ori in fiecare zi? Tu n-ai nicio treaba cu sportul asta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da de mai multe ori pe zi si nu faci doua flotari si gata faci si tu 30 azi maine 40 si asa mai departe deci acum faci 20, da? mai tarziu peste 30 de minute sau 2-3 ore faci iarasi si asta o sa faci in fiecare zi si o sa vezi case vede rezultatul! Spor la treaba! Funda big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu am pus intrebarea, si dai sfaturi proaste, nu asa se face masa musculara.

In primul rand faptul ca ai marit de la 20 la 40 de flotari NU inseamna ca ti-au crescut muschii, ci rezistenta. Pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari.

Si zile de pauza nu lasi? Muschii in zilele de pauza se dezvolta, NU cand ii lucrezi.

Tu chiar nu stii mai nimic, nu? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai,omule tu ai intrebat cum sa faci sa-ti creasca muschii, nu?
E eu ti-am raspuns deci faci acum 20 de flotari mai tarziu, iarasi la fel maine faci 30 la asta ma refeream poimaine mai pui 10 flotari si asa mai departe pana cand te lasa corpul sa faci pana 70 80 sau pune o fata sau un copil mai mic pe tine asa creste si greutatea crede-ma la 14 ani am vrut sa-mi cresc masa musculara si aveam cel mai mult din clasa acum cand m-am lasat de toate astea nu mai sunt cum era inainte.

Sper ca ai inteles acum apropo pune mai bine o fata sa stea pe tine cand faci flotari copilul nu o sa stea si poate iti rupe spatele laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU eu am intrebat.

Tu esti prost?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing scuze am crezut ca tu ca nu m-am mai uitat cine o pus intrebarea

| anyhylator a răspuns:

Flotari 10 serii a cate 30 de flotari la intervale de 5 min-10min-15-min-20-min etc(poti face mai putine daca nu poti 30 de flotari dar maresti seriile si invers). Daca ai si o gantera e perfect dar s
a nu aiba mai mult de 5 kg

| Koalass a răspuns:

Nu e indicat sa ai muschi la 15 ani..ai timp si in viitor

| DiannaM94 a răspuns:

Multa laba prietene...multa laba.

| Blajut_Mihai_1996 a răspuns:

Cum fac muschi?