| jonydd a întrebat:

Sal exista un program care poti controla pcu vocal? mersi

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Exista -> Speech Recognition ->preinstalat in windows 7.Deci daca ai win 7 ai si acest program. Poți controla propriul PC numai prin comenzi vocale. Păcat că nu merge decât în limba engleză, așa că dacă ai învățat cât de cât engleză la școală și ai idee de cum se pronunță cuvintele merită să-l încerci.
Reține! Ca să poți rula Speech Recognition trebuie să ai dinainte PC-ul cu interfața în engleză.
Să ști însă că iti trebuie un microfon însă nu contează dacă e cel de la căști, sau alt tip. Programul se găsește în Windows 7 la calea: Control Panel\Ease of Access\Speech Recognition
Apasa speech recognition, și urmeaza instrucțiunile.
Da click dreapta pe el și ai grijă să fie bifat pe On. Apoi poți "vorbi" cu PC-ul tău. Cum am zis, nu există deocamdată suport pentru limba română, ci doar pentru cea engleză. Ca să poți comunica cu PC-ul verbal trebuie să pronunți corect comenzile. Exemple de comenzi vocale uzuale:

Start – intra în meniul Start

Press Start – Iese/Intră în/din meniul Start

Start Computer – Intră în start, apoi în my computer

Start Pictures – Intră în start, apoi în Pictures

Start Music – Intră în meniul Start, apoi în Music

Scroll Down/Up – Derulează pagina înainte/înapoi

Press B – Apasă B

Press C – Apasă C

Press N – Apasă N...etc

Bafta!