| anonim_4396 a întrebat:

Sal numele meu e cosmin, am 18 ani acum locuiesc in cipru impreuna cu mama, tatal vitreg si sora mea vitrega.problema? relatia mea cu parinti e una dintre cele mai rele desi eu nu cred ca am vreo vina in asta. tatal meu a murit cand eu aveam 2 ani in un accident de masin si apoi la 6 ani mama mea s-a recasatarot cu actualul meu tata, la inceput a fost totul ok dar dupa un tim au inceput certurile in familie cu batai scene vioente din care si acum la 18 ani dupa 10 ani mai am traume si am cosmaruri noaptea, cand aveam eu 14 ani maikmea a plecat din tara si a venit in cipru eu ramanand cu tatal meu vitreg cu care nu ma intelegeam deloc am avut foarte multe probleme cu el m-a dat afara din casa am locuit la bunica mea pentru o perioada si apoi m-am hotarat s-a apelez la mama si sa ii zic sa ma ia cu ea.
Ok a venit mama m-a luat si apoi am ajuns in cipru aici fiind nevoit sa las scoala pentru un an deoarece nu stiam limba si a trebuit sa muncesc sa ne intretzinem, ok nici o problema dupa un an cand problemele intre mama si tata pareau ca s-au atenuat ne-am hotarat sa il aducem si pe el aici desi il uram spera la un nou inceput la o familie adevarata pe care nu o avusem niciodata si nici acum nu o am, au ajuns aici apoi am inceput si eu scoala dar iarasi am fost nevoit sa muncesc pentru a ne intretine, asta era km pe la 15 ani jumate, deci imaginatziva eu un copil la 15 ani muncind ca ospatar si mergand la o scoala noua cu o limba total noua despre care nu aveam habar, am incercat sa ma tzin pe picioare si cu greu am reusit problema e ca parintzi mai nu ma inteleg si nu ma sustzin in ceea ce vreau sa fac, si nu respecta ca si eu mi-am sacrificat copilaria pentru a ajuta familia, acum inainte de a implini 18 ani am hotarat sa ma oprec din munca pentru ca am si eu mai multa nevoie de timp pentru mine si scoala, ei nu inteleg asta si in fiecare zi tzipa la mine imi zic, ca sunt un vagabont un copil distrus si idiot, si ca nimic din ceea ce fac nu e bine, oare e vina mea? si oare faptul ca fac diferente intre mine si sora mea e tot din vina mea? si inca ceva am si eu o iubita suntem impreuna de 8 luni e o fata cuminte e la un liceu de arte e romanca nu face probleme nu e obscena, dar lor nu le convine ei nu vor sa am o iubita de fapt nici una din fetele cu care am fost nu le-a convenit. oare la varsta de 18 ani nu am dreptu sa imi aleg pers cu care sa stau? nu am dreptu sa am o iubita? eu am disperat nu mai pot simt ca o sa explodez, va rog ajutati-ma cu un sfat

Va multumesc

Răspuns Câştigător
| adyth a răspuns:

Din pacate sunt foarter multi copii in situatia ta. Ma refer al faptul ca sunt nevoiti sa lase scoala si sa plece in afara pentruc a nu aud e ales. Parintii tai probabil ca nu'si mai pun sperantele in scoala ta dat fiind faptul ca a trebuit sa o abandonezi odata si presupun ca nu mai faci fata si datorita limbii dar si varstei. Esti aproape major, dupa cum zici, si cred ca mai repede ti'ai face un rost in viata angajandu'te decat cheltuind cu tine bani pe alte meditatii si cursuri la facultate. Ceea ce este gresit, din punctul nostrud e vedere, dar pe de'alta parte au dreptate. Un baiat isi gaseste mai repede o slujba decat o fata. In ceea ce priveste relatia ta cu familia, la fel, nu esti singurulk si cu siguranta nici ultimul care trece prin asta. Diferente se fac, fie ele si catusi de mici, eu stiu si te inteleg perfect deaorece si eu am probleme de genul acesta. Si apropo, peste cateva zile si eu voi fi majora. Dupa cum spuneam, este imposibils a nu existe diferente, pentru ca fiecare parinte trage doar pentru copilul lui, si are tendinta de a practica oarecum "sclavagismul"(bine, poate ca este putin cam prea dur termenul) cu celalalt. Tot ceea ce pot sa-ti spun este ca intr'adevar esti nedreptatit dar dupa cum vad eu situatia ta, nu prea ai cum sa'i convingi pe ai tai sa-ti acorde o sansa. Dar daca intr'adevar tu vrei sa iti continui scoala, crezi ca ai putea sa te descurci si fara ajutorul lor? Sa te intretii singur? Multi au reusit... dar foarte greu. Tu trebuie sa fii tare, sa nu disperi, sa gandesti macare tu limpede daca alti din jurul tau nu vor. Si in legatura cu prietena ta, probabil tot din cauza asta nu sunt de acord cu ea, pentru ca vezi domnule, iti ocupa timpul, poate si banii, si ei se gandesc la cum sa economiseasca mai mult efort si bani. Uite, daca prietena ta e asa cum o prezinti tu, sunt sigura ca te intelege, si ar putea sa renunte la cate ceva ca sa-ti fie si tie mai simplu. Nu totdeauna parintii trebuie sa stie de relatia ta intima. Se poate avea o iubita si discret, fara sa stie ai tai. Totul, insa, depinde de tine, daca ai putere sa le faci. De aceea, sfatul meu este sa fii puternicwinking si iti doresc toate cele bune. Exista un moment in viata cand roata se intoarce si sunt sigura ca si pentru tine lucrurile vor lua o intorsura buna. Ai grija de tine, si incearca sa eviti certurile. Canta'le in struna dar fa'ti treburile tale.

8 răspunsuri:
| lolly_3072 a răspuns:

Sorry for u... ce zic eu sa faci.mai suporta-i doar putin pana reusesti sa iti termini studiile ca sa ajungi ceva in viata, iar dupa acea sa te muti undeva. oricum tot ce trebuie sa faci este sa nu le dai apa la moara, cand te comenteaza sa nu le zici nimic. oricum succes.:*

| MikyMi a răspuns:

E foarte trista povestea ta! Orcine o va citi iti va fi alaturi cu siguranta!
Daca tatal tau adevarat ar fi trait fii sigur ca si viata voastra ar fi fost alta, in special a ta!
Tin sa te incurajez si sa faci tot ceea ce crezi u de cuviinta ca e bine, daca ai posibilitatea pe langa scoala sa ai si un job sa ai banutii tai( nu sa-i dai in casa, pentru ca e datoria parintilor sa tina casa) ar fi perfect. mi se pare ca parintiii nu-s de acord cu nici o iubita de a ta pentru ca te vor pentru ei, stiu ca urmeaza momentul cand vei avea familia ta si doar a ta si cred ca le este frica de asta...Bafta si capul sus!

| CosminRo a răspuns:

De scoala nu am sa ma las. e imposibis si cu scoala desi e o limba straina ma descurc foarte bine.si meditatzii nu fac asa ca ei nu cheltuie bani cu meditatii, prietena mea nu imi cheltuie bani ca are si ea dar parinti mai urmaresc sa imi faca rau si dc nu stiu.si inca ceva ce am aflat recent e ca ei nu vor sa ma lase sa fac facultatea pe care o doresc, dar pe mine nu ma intereseaza o sa ma descurc singur.
si nici o rel in secret nu o sa am pentru ca nu fac nimic gresit e ceva normal.

Va multumesc

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Foarte grea problema ta.Nu te lasa de scoala cum a spus si Criticul.Sa nu te invinuesti pe tine niciodata pentru tot ce s-a intamplat.Incearaca sa vorbesti, totusi, cu mama ta care din cate am inteles e cea mai apropiata ruda naturala.Incearca sa-i explici ca ai si tu o varsta esti major si ai nevoie si de o persoana iubita alaturi de tine. Spune-i ca ar trebui sa te intelega, cum ai inteles-o si tu in copilarie.Nu ii spune ca ti-ai distrus copilaria din cauza ei si chestii din astea, deoarece poate sa spuna ca,, ii scoti ochii'' cu asta.
Dupa ce vei primii cel mai bun sfat la intrebarea ta si daca l-ai pus in aplicare, revino cu vestii mai bune >big grin

| graylady a răspuns:

Din cate inteleg parintii tai nu sunt genul de persoane cu care sa poti vorbi sau care sa aiba incredere in persoana pe care au crescut-o. Ceea ce tu trebuie sa faci este sa astepti sa devi major si sa iti construiesti propria viata.
Te apreciez pentru ca ai munci oricum asta te va ajuta mult pe viitor.De cand ne nastem invatam, din nefericire tu ai invatat de la o varsta frageda, luand viata in piept.Esti un model pentru majoritatea copiilor, insa parinti tai nu vor vedea asta decat prea tarziu si atunci se vor cai.Sunt parinti si nu trebuiesc judecati, insa s-au purtat cu tine josnic si nedemn pentru niste oameni maturi.Parinti si rudele nu ni le putem alege.Se zice ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, si de aceea tu trebuie sa lupti mai departe sa ai ambitia sa te realizezi si sa ai grija sa nu faci greselile pe care le-au facut ei.Ai girja:*!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu tare...nu pot zice decat ca, trebuie sa mai induri putin ca sa termini scoala si dupa aceea sa te muti singur sau cu prietena ta.
E greu sa te muti acum... facand scoala si neavand de munca.
Orice ar fi...nu te lasa de scoala.
Succes.

| mihaela_5389 a răspuns:

Sfatul meu! ar trebui sa vii in Romania, sa fi alaturi de prietena ta, sa locuiti impreuna, asta desigur daca doreste si ea! vorbeste cu ea, spune`i ce ai de gand sa faci, pentru ca viata in 2 este mult m-ai frumoasa, chiar dc nu ai un serviciu, o sa gasesti tu ceva, de lucru, Dumnezeu ajuta la toti, m-ai ales celor ce au avut o viata tumultoasa ca a takiss! Crede in Dumnezeu, crede ca el te va ajuta! si asa va fikiss! Succes! si Crede In Dumnezeukiss!

| Lexya a răspuns:

Sh eu sunt plecata in cipru si stiu cat de grea e limba, sunt aici de un an si am intrerupt scoala tot pentru ca nu stiam limba dar la anul ma duc sa fac scoala in Romania big grin cat despre prblema cu prietena ta si eu sunt de parere sa te muti cu ea dupa ce iti gasesti un loc de muca, sa iti iei o casa cu chirie nu sunt scumpebig grin
[ fata, 12 ani ]