| MarshallMathers a întrebat:

Intrebarea mea este: tatal meu m-a lasat cind aveam 2 ani, mama nestiind ce sa faca, s-a dus la munca peste hotare, acum am 15 ani, am sora de 5 ani si tata vitreg. Citeva zile in urma mi-am intilnit tatal, am vorbit cu el mult, acum aproape in fiecare zi vorbesc cu el pe skype, mi-a dat bani pentru a lua ore obtionale la scoala, etc...Mama aflind, a zis ca el vrea doar sa ma atraga de partea lui, da eu nu vreau sa traiesc inca 3-4 ani asa cum am trait 15, vreau o viata noua, asa cum mi-a propus-o tatal(biologic nu vitreg). Ce sa fac, sa accept sau nu?

6 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Ce ti-a propus tatal tau? Sa locuiesti cu el? Hmm... nu stiu ce sa zic daca as fi in locul tau nu as accepta.M-a parasit cand aveam doi ani, bine poate era si el tanar si necopt la minte, dar de ce te-a cautat tocmai dupa 13 ani si nu mai devreme? Gandeste-te la mama ta care a muncit ca tie sa-ti fie bine si a plecat saraca in strainatate pentru ca tie sa nu-ti lipseasca nimic.Cum crezi ca se simte ea?
Acum tatalui tau ii convine esti o domnisoara in toata firea si acum va zice tuturor"ia uite eu am crescut-o!".Nu zic ca nu este bine sa tii legatura cu tatal tau natural, insa gandeste-te ca intr-un fel el vrea sa te "cumpere" dandu-ti bani si zicand ca-ti ofera o viata-n puf.

| MarshallMathers explică (pentru Anca95):

Sunt baiat, si eu stiu ca el m-a cautat, a venit si acasa la mine, insa temindu-se de bunicul meu, care e om zdravan si sever, nu a stat mult sa ma astepte, a sunat la rude ca sa-i roage sa-mi zica sa ies acolo unde ma asteapta el(nu departe de casa mea) si asta inca de la vreo 6-7 ani, el la fel s-a recasatorit, si are un fecior, nu e a lui, e a sotiei, si are 17 ani, si il cunosc, da nu am stiut ca avem ceva in comun, si mama nu ma prea suporta, nu mi-a trimis nici o data bani, a trimis doar bunicilor, acum tatal vitreg i-a cumparat bunelului masina, dar mie nimic...

| Anca95 a răspuns (pentru MarshallMathers):

Imi pare rau! Daca tu crezi ca acasa la tatal tau biologic o sa-ti fie mai bine incearca, dar totusi nu incerca sa-ti superi mama.Desi mama ta nu ti-a trimis tie bani probabil gandindu-se sa nu te apuci de cine stie ce prostii, a trimis bunicilor tai ca sa nu-ti lipseasca nimic.Acum tu faci cum iti dicteaza inima.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, tu decizi, insa gandeste-te ca tatal tau natural este cel care te iubeste cu adevarat, nu ala vitreg, oricum, eu zic sa continui sa te mai vezi cu el, dar in acelasi timp sa stai cu mama ta, ca ea sa nu vada ca te indepartezi de ea, parerea mea este ca mama ta e suparata pe el, pentru ca banuiesc ar fi suparat-o cu ceva in trecut, de-asta nu il mai suporta, mult succes!

| վፀiፀፀ a răspuns:

Pai eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. doar ca eu am 14 ani happy. Si la fel tatal m`a lasat cand aveam 2 ani si. acum 2 ani l`am intalnit. el e recasatorit. si mi-a propus sa vin la el. ca o sa fie mai bine ca el o sa fie langa mine si nu ca mama care este peste hotare. si am acceptat. si am stat 2 saptamani si am vazut ca nu e chiar asa cum spunea el. el facea doar ce ii zicea sotia lui. cu ea eu nu ma intelegeam. si il auzeam cum vorbea cu femeia cu care s`a recasatorit. ca el o sa castige procesul acum dupa. o sa stau numai dupa regulile lui. si am plecat si acum. sunt 2 ani si nu am mai auzit nimic de la el... Decii. O data ce nu i`a pasat de tine 15 ani. de ce asa deodata l`ar interesa sa stai cu el? Gandeste`te. happy

| MrsDraguttza a răspuns:

Asculta-ti inima
Tatal tau biologic poate are si ceva intentii ascunse, poate nu
Oricum sigur ac maam ta este putin suparata dar vrea si sa te protejeze
Eu zic sa nu accepi sa mergi la tatal tau natural, dar sa pastrezi legatura