| mOnAsX a întrebat:

Sall ce e ala GPRS? ce pot face cu el ...costa sau nu? funda!

Răspuns Câştigător
| xXxvasyaxXx a răspuns:

General Packet Radio Service (GPRS) este un serviciu de pachete comutate pentru comunicații mobile de date. Cu aceasta tehnologie, datele nu sunt transmise ca fișiere mari, complete, dar informațiile sunt defalcate în pachete mici, care sunt transmise separat. Destinatarul știe modul in care sunt reasamblate.
GPRS aduce o multime de avantaje. De exemplu, volumul de date GPRS este cuantizabil si nu doar timpul de conectare ca in cazul serviciilor de voce. Acest lucru înseamnă, de exemplu, că utilizatorul nu mai plătește pentru timpul de conectare, doar numai pentru cantitatea de date transferate. Mesajele GPRS vor fi folosite în principal pentru a oferi servicii specializate de informații, care sunt facile și ușor de configurat pentru utilizator.