| XanderLightBow a întrebat:

SALL ! da-ti mi si mie o reteta buna de pizza , cu doar doar un fel de salam ! Vreau sa fac un test saptamanile astea , pe 9 mai e ziua mea si sa fac una de ziua mea si vreau sa le placa invitatilor !

FUNDA PENTRU CEA MAI GUSTOASA RETETA ! ! !

6 răspunsuri:
| CopilașTembel a răspuns:

Faci blat de pizza sau il cumperi, dai cu putin ulei de masline sau normal pe blat, dai cu sos de rosi diluat cu 2 ligurite de apa,razi cascaval si il pui pe blat,il intizi uniform,pui cateva feli de salam uscat pe cascaval,pui cateva ciupercute peste, niste ardei gras, apoi niste masline(optional) si mai stropesti cu putin ulei peste pizza si o pui la cuptor 30 de minute la foc mediu. Sper sa-ti placa, salamul sa fie neaparat uscat, daca nu-ti place salamul poti folosi bacon.

| XanderLightBow explică (pentru CopilașTembel):

Copilas Tembel ( chiar iti pun asa )! Si eu stiu sa fac asa pizza, eu ma refeream la o reteta de PIZZA ITALIANA ( adica ce tip de cascaval, ce fel gustos de sos de rosii si altele, adica DETALII PENTRU PIZZA DE LA ZERO! )

| CopilașTembel a răspuns (pentru XanderLightBow):

Hmmmm,nu m-am gandit la asta dar in cartea de bucate din care am luat reteta scria de care branza.Se face blatul de pizza din 2 maini de faina, 1 cub de drojdie proaspata, 2 lingurite de lapte si o cana de apa.Se ia un pumn de aluat si se modeleaza in forma de cerc.Se unge cu o pensula de gatit blatul cu ulei de masline extra-virgin.Pentru sosul de rosi se decojesc 6 rosi medii, se extrag acei samburi care se pun deoparte sau se arunca.Se piseaza pulpa rosiei si se adauga 1 lingura de ulei de masline.Se pune sosul pe blat si se uniformizeaza cu o ligura.Se rade Mozzarella si se imparte uniform pe toata suprafata blatului.Se taie salamul uscat feli si se imparte pe toata suprafata blatului.Pentru aroma se pun 2-3 frunze de busuioc.La sfarsit de stropeste cu ulei de masline.Se pune la cuptor la 120 grade timp de 30 minute. Daca e buna reteta mai am 2.

| XanderLightBow explică (pentru CopilașTembel):

Sti, cred ca mai bine mi le dai pe toate, eu si prietenii mei iubim pizza tongue

| XanderLightBow explică (pentru CopilașTembel):

Cred ca mai bine mi le dai si pe celelalte, eu si prieneii mei iubim pizza! tongue

| CopilașTembel a răspuns:

Pizza Margherita
Se face blatul de pizza din 2 maini de faina, 1 cub de drojdie proaspata, 2 lingurite de lapte si o cana de apa.Se ia un pumn de aluat si se modeleaza in forma de cerc.Se unge cu o pensula de gatit blatul cu ulei de masline extra-virgin.Pentru sosul de rosi se decojesc 6 rosi medii, se extrag acei samburi care se pun deoparte sau se arunca.Se piseaza pulpa rosiei si se adauga 1 lingura de ulei de masline.Se pune sosul pe blat si se uniformizeaza cu o ligura.Se rade Mozzarella si se imparte uniform pe toata suprafata blatului.Se poate folosi si branza Chedar.Se stropeste cu ulei de masline.Pentru aroma se pun 2-3 masline in mijloc si 2-3 frunze de busuioc.Se pune la 120 grade timp de 30 minute.