| cristina1998i a întrebat:

Sall. Puteti sa-mi spuneti si mie 3 drepturi ale copilului si ce atributii reies din ele? funda

Răspuns Câştigător
| Mădăăăăăăăăăăăăăăă a răspuns:

1. drepturile de protecţie – se referă la protectia împotriva oricărei forme de abuz fizic sau emoţional, precum si împotriva oricărei forme de exploatare;

2. drepturile de dezvoltare – se referă la disponibilitatea şi accesul la toate tipurile de servicii de bază, precum educaţia şi serviciile de îngrijire medicală

3. drepturile de participare – se referă la dreptul copilului de a fi implicat în deciziile care îl privesc.