| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Mai au parintii drepturi asupra copilului major in cazul in care acestia nu se inteleg? Daca puteti spuneti-mi articole din lege.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti depune plangere pentru sechestrare de persoana si daca nu-ti dau lucrurile pentru furt. Daca vrei mai multe amanunte intreaba-l pe Ioandelasal. Este un bun jurist: http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Articolul 499 din Codul Civil prevede ca: " (3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială." In acesta situatie parintii au toate drepturile legale asupra ta. In situatia in care refuzi aceasta ei pot solicita un titlu executoriu asupra ta si te pot evacua din locuinta apartinand lor. In cazuri fortuite ei pot sa obtina si dreptul lor de a fi intretinuti de copil. http://avocatnegoita.ro/......lul-major/
In concluzie, daca ai fi copilul meu, in momentul in care mi-ai zice: nu ai nici un drept asupra mea. As zice: Ok. Esti liber sa pleci.

| mariamot a răspuns (pentru Salontanul):

Si de ex. daca eu vreau sa ma mut si ei nu ma lasa, se tot tin dupa mine. Pot sa depun plangere la politie si se ia in considerare faptul ca ma hartuiesc si nu imi dau pace? Ei nu inteleg ca daca esti major nu mai au ce sa iti faca daca vrei sa pleci?!

| mariamot a răspuns (pentru Salontanul):

Va multumesc frumos!

| Salontanul a răspuns (pentru mariamot):

Multumesc si eu!

| darrio2007 a răspuns (pentru mariamot):

Dar la faptul ca te-au crescut si intretinut pana la aceasta varsta, te-ai gandit? Sunt parintii tai, totusi. Le dai cu piciorul asa de usor? Daca vei avea necazuri pe viitor, la cine vei apela in primul rand? La un strain de pe stradă?

| mariamot a răspuns (pentru darrio2007):

Nu m-au crescut ei! Si au pretentii mai ceva ca un parinte care isi creste copilul! Am pus o intrebare privind legea nu pareri de viata si indicatii! Si in nici intr-un caz nu o sa apelez la ei!

| darrio2007 a răspuns (pentru mariamot):

Mda! Nu te judec.Tu stii mai bine. Numai nu mai folosi cuvantul parinti.

| mariamot a răspuns (pentru darrio2007):

Ok

| Salontanul a răspuns (pentru mariamot):

Da. Poti depune plangere pentru sechestrare de persoana si daca nu-ti dau lucrurile pentru furt. Daca vrei mai multe amanunte intreaba-l pe Ioandelasal. Este un bun jurist: http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| 1Q a răspuns:

Dupa ce ai ajuns la 18 ani nu mai ai treaba cu familia adica ei nu mai au cum sa raspunda de tine, dar mai exista o regula ca ne-a spus-o la facultate ca cica pana la 26 de ani parintii sunt obligatii sa intrtina copilul cu bani

| anonim_4396 explică (pentru 1Q):

Da, există, doar dacă persoana majoră își continuă studiile. Altfel, asta nu se aplică.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca esti deja majora, nu. Dar in cazul in care locuiesti cu ei, mai au multe drepturi.
Cind te vei separa de ei si te vei intretine singura (dupa modelul vest), atunci vei avea independenta totala.
Nu stiu articole din lege.

| mariamot a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Si de ex. daca eu vreau sa ma mut si ei nu ma lasa, se tot tin dupa mine. Pot sa depun plangere la politie si se ia in considerare faptul ca ma hartuiesc si nu imi dau pace? Ei nu inteleg ca daca esti major nu mai au ce sa iti faca daca vrei sa pleci.

| KiszMy a răspuns (pentru mariamot):

Pot să invoce faptul că nu ai discernământ și să obțină tutela asupra ta chiar dacă ai peste 18 ani. Pot de asemenea să ceară o expertiză psihiatrică împotriva voinței tale, conform legii. Poate urmăresc să obțină și bani după tine, ca indemnizație de însoțitor.

| mariamot a răspuns (pentru KiszMy):

Doamne

| mariamot a răspuns (pentru KiszMy):

Doamne

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Odată ce ești major se considera ca ești răspunzător pentru faptele tale asa ca nu ma ai probleme cu familia

| Pewtra a răspuns:

Caută pe net.

| Praduitor17 a răspuns:

Boss dacă ai cel puțin 18 ani ești liber ca pasărea cerului.