| OfataOricare a întrebat:

Cum pot sa-i conving pe mama si tata sa ma lase la bunici. Mama nu ma lasa pe motivul ca ma cert cu bunica care nu ma suporta ( eu sunt oaia neagra in ochii ei si nu stiu de ce, eu cand ii cer ceva nici nu se gandeste sa-mi dea,daca ii spun ca vreau ceva anume de mancare zice ca nu are timp sa faca, dar daca o verisoara cere ceva ii da in doi timpi ). Tataie isi cere scuze pentru ea si imi tine partea cand ma cearta. Eu vreau sa stau o saptamana acolo pentru a-mi petrece timpul cu cativa prieteni care pleaca anul acesta la liceu. De 2-3 ani eu nu am stat mai mult de o zi acolo si nu m-am mai certat cu bunica, dar ai mei nu ma lasa. Eu vreau sa-i conving pe ai mei sa ma lase si sa le dovedesc ca sunt responsabila si ma pot intelege cu mamaie. Cum as putea sa-i conving?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu esti de fapt certareata, de aceea bunica nu vrea sa-ti faca nici un capriciu.
Ce respect ii arati tu bunicii, daca te certi cu ea?
Bunica are dreptate si ca atare, parintii au fost informatii sa nu te mai lasa acolo, pana nu inveti sa te comporti respectuos cu niste oameni in varsta, care mai sunt si bunicii tai.
Nu-i nimic, asta este pedeapsa pentru obraznicie.
La anul cand te vei duce acolo, sunt convinsa ca nu o sa mai rdici nici tonul la bunica ta si nici nu mai comentezi la ceea ce ti se pune in farfurie.

| OfataOricare explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt certareata si nu ridic tonul la ea, din potriva ea tipa la mine si nu sunt obraznica sau nerespectuasa. Am respect pentru ei, dar nu ma suporta si atat. Ea nu ne respecta pe noi, nu vine in vizita ( nu a venit aici de cand m-am nascut eu ), nu ne suna si ma cearta fara motiv. Nu cred ca eu sunt *obraznica *.

| Violleta2022 a răspuns (pentru OfataOricare):

In cazul acesta, este cel mai bine ca tu sa nu mai mergi acolo deloc!
Poate ca parintii tai stiu adevaratul motiv pentru care bunica nu te vrea acolo si de aceea nu te mai lasa.
Oricum ar fi, tot nu vei putea merge pana ce ei nu-si dau acceptul, asa ca, resemneaza-te si alege skype-ul sau chatul activ de pe FB-ul, sa te vezi si sa te auzi cu prietenii de acolo.