| tamaie a întrebat:

Urgent!
Am o problema a naibii de grea in legatura cu familia...
De vreo cativa ani tata a inceput sa bea si acum cred mai mult ca sigur ca e alcoolic pentru ca nu poate sa stea fara, ma rog.
Sunt certuri tot mai dese din tot felul de motive precum si bani dar dupa mine acestia sunt mai mult decat suficienti doar ca sunt distribuiti foarte prost( toti banii sunt cca 1 mie euro pe luna).
Am incercat sa vorbesc sa-i povestesc, e in zadar, ma cert cu el degeaba, mama la fel, am fost plecat in strainatate o luna si s-au certat dupa care mama s-a dus la bunica si i-am spus sa nu se intoaarca dar ii era rau lu' tataie si s-a intors, acesta era motivul pe care mi l-a spus mie...
Plus ca imi e foarte rusine sa mai ies cu colegii sau prietenii din cauza certurilor, mor de rusine, nici de fete nu mai am chef, simt ca mai bine nu eram decat asa suparat.
Am vise mari, vreau o familie linistita, sa traiesc in pace, sa am o cariera dar ma trag foarte mult in jos aceste chestii. crying((
Sunt un baiat foarte cuminte, mai cuminte ca o fata, respectat de toata lumea si laudat dar e degeaba daca n-am cu cine. Pe perioada plecarii am observat ca imi e foarte greu fara ei, nici nu am putut sa ma bucur de proiect deoarece eram trist stand cu grija la ce este acasa...
Ma enervez tot mai rau si mai mereu si mai rau decat atat incep sa ma exteriorizez fata de ceilalti...
M-a distrus pe scurt cu alcoolul...
Ce sa fac? SOS
Ma gandeam sa ii spun ca ma ucid daca mai consuma alcool, doar sa il sperii evident, aveam de gand sa ma duc la bunica si sa il las sa vad ce-o sa faca, spunandu-i mai apoi ca era pacat fara avertisment. Dar imi pun cojocul meu la bataie deoarece o sa ma caute si asa o sa afle toti...
Ce sa fac ca sunt disperat, intru in depresie, imi distrug visele... ahhh, viata asta crying((
?

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În primul rând, tu ar trebui să cauți ajutor la un medic psiholog, care te va ajuta să te reechilibrezi.
Apoi, cu tatăl tău... e greu. Atât timp cât el nu conștientizează că are o PROBLEMĂ și e musai să renunțe de tot la alcool (și nu îi va fi deloc ușor!), nu veți putea face nimic util, nici tu, nici maică-ta, nici altcineva.
E timpul să te împaci cu gândul că e alegerea lui să trăiască așa și nu trebuie să te lași antrenat în procesul lui de victimizare. Depărtează-te de el (fizic - adică să te muți) și vezi-ți de viață. Pe la el mai dai doar dacă e (relativ) treaz.

| tamaie explică (pentru mihai69):

Practic nu am o problema cu consumul de alcool ci ce face cand consuma alcool. momentan nu pot sa ma mut pentru ca nu am un serviciu, sunt inca in liceu si ei ma intretin...

| mihai69 a răspuns (pentru tamaie):

Nu poți să stai la bunici?

| tamaie explică (pentru mihai69):

As putea. bunicul a murit mai e bunica si ea nu are pensie sau ceva ci ii dau bani unchiul si matusa si iti dai seama ca nu le-ar conveni sa intretina 2. ai mei oricum daca le spun sa ma mut acolo nu imi vor da nici un ban...
hmmm, viata asta sad
Hristos a inviat!

| mihai69 a răspuns (pentru tamaie):

Adevărat a înviat. Pfff... ce să spun? în cazul ăsta... taci și rabdă. Și mergi la psihologul școlii, dacă aveți așa ceva.

| LoveSleep a răspuns:

Spune-i tot ce ai scris aici, va fi mai ok decât orice dezalcolizare. N-o să convingi niciodată un om să facă ceva până când n-o să se decidă singur. Just play with his mind.
Dezalcoolizarea e de căcat și îți cauzează și probleme nu doar rezolvă.

| Idkidk a răspuns:

Salut,

Îmi pare rău pentru situaţia ta! Păi poţi pleca de acasă, la o rudă, la bunici împreună cu mama ta. Mama ta poate divorţa de acel om, poţi pleca, alte rude îţi pot oferi ceva mai bun.

Succes!

| Lawliet14 a răspuns:

Intereseaza-te de dezalcoolizare. Tatal tau trebuie dus la dezalcoolizare. Asta e adevarul! Altfel, nu-si va distruge doar viata lui ci si pe a celorlalti.

| tamaie explică (pentru Lawliet14):

De asta sunt constient. cautam alta cale...

| Lawliet14 a răspuns (pentru tamaie):

Alta cale? Traim in 2016. O sa cauti alta cale si nu vei reusi altfel decat daca el doreste. Si daca nu doreste si nu faci ceea ce trebuie, va fi prapad...

| AliGab a răspuns:

Mai, nu te certa cu parinti tai, indiferent cum ar fi. Daca el nu poate, sigur poti tu. Nu ii da in bune ca ai accepta alcoolul si betiile tatalui tau, dar nici nu incepe cearta daca el nu incepe. Pe scurt, doar ignora-l. Tatal tau a avut vreun moment sau vreo problema peste care nu a putut trece, pe care nu a putut infrunta-o in realitate si a cazut, in cazul lui, in patima alcoolului.
Daca simti ca nu poti sta acasa si ai posibilitatea, vorbeste cu bunica si muta-te la dansa. Spune-le foarte clar ca ai nevoie de liniste si de detasare de problemele de acasa, si chiar de asta ai nevoie. Lasa-i pe ai tai sa-si rezolve problemele iar tu detaseaza-te, cel putin cat ai scoala de facut.
Spor in cele bune
P.S: Nu il ameninta pe tatal tau in niciun fel, mai rau ai face.

| tamaie explică (pentru AliGab):

Pe o parte ai dreptate.
nu stiu daca intelegi sau nu dar incet incep sa te afecteze. tot asa ma gandeam si eu dar o data cand am fost cu el la pescuit a inceput sa-mi povesteasca si eu urmarind sa vad unde s-a produs prostia am observat ca nu era asta cauza ci el s-a invat prost si cu alcoolul cu tovarasii sai si toti sunt cam pe aceeasi unda, vorbind cu mama la inceput se mai ducea cu ei si consumau alcool dar nu facea ce face acum... acum e un badaran, nu mai tine cont de nimic si evident ca imi e rusine sa vin cu o fata de exemplu acasa, nu mai spun cu prieteni...
nu incerc sa creez un scandal, din potriva incerc sa le aplanez dar cand el ma ataca pe mine cu diferite chestii ii intorc vorba in secunda 2 cu cea mai tare vorba din dotare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!