| FalviuSSS a întrebat:

Cum scap de puncetele negre si albe? Daca se apote ceva natural ce mar outea ajuta am incercat multe dar, si crema de stiti.Dar sa nu fie medicament.

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

REMEDII PREGATITE ACASA PENTRU PUNCTE ALBE

Masati fata cu zeama de lamaie, de 2 ori pe zi, timp de 1 saptamana.
Amestecati putin otet de mere cu faina de porumb. Lasati aceasta pasta sa actioneze timp de 15-30 minute, apoi curatati fata cu apa calda si un prosopel.
Aplicati la nivelul fetei un amestec de 50ml de lapte nefiert, 2 lingurite de zeama de lime si putina sare.
Aplicati la nivelul fetei un amestec din cate 1 lingura de zeama de lime si ulei de arahide. Administrati acest remediu in mod regulat.
Pregatiti o pasta amestecand zeama de lime si coaja de rodii, prajita si pisata. Aplicati aceasta pasta in mod regulat la nivelul fetei.
Aplicati la nivelul fetei o pasta din frunze de schinduf si apa.
Aplicati cataplasme pe baza de cartof ras.
Tineti fata aplecata peste un vas cu apa fierbinte timp de 10 minute.
Aplicati la nivelul fetei o pasta din lemn de santal macinat si apa de trandafiri. Lasati acest remediu sa actioneze timp de 20 de minute.
DIETA PENTRU PUNCTE ALBE
Consumati fructe, legume, cereale integrale, varza de Bruxelles, nuci si seminte.
Consumati alimente bogate in vitaminele A, B2 si E.
Includeti in alimentatia dumneavoastra lapte, iaurt, seminte de dovleac, spanac, legume.
Consumati cat mai multa apa si sucuri de fructe si legume.
Evitati mancarurile uleioase si grase.
Evitati grasimile animale precum carnea de vaca, miel si alte tipuri de carne rosie.
Mentineti un nivel adecvat al igienei corporale.

Si pentru cele negre uite aici

http://www.doarnatural.ro/puncte-negre-tratament-naturist/

:)