| anonim_4396 a întrebat:

de cateva zile cativa colegi incearca sa ma bata deoarece ei au facut un fel de gasca si unul mi-a dat o palma in cap iar eu i-am dat un pumn in gura fiindca am crezut ca vrea sa ma bata.Acum nu stiu ce sa fac ca vor toti sa ma bata si mai e si unu cu fratiso mai mare(eu sunt a 7 iar fratisu e a 8a) As vrea sa ii bat pe toti dar astept sa dea unul din ei primul..nush ce sa fac imi e frica ca o sa se ia de mine..eu nu vreau sa fiu vreun mare smecher in scoala dar vreau sa am putin respect sa nu se ia asa de mine fara sa fac nimic..Va rog fara raspunsuri gen vino cu parintii sau spune profesorilor ca nu vreau. Funda

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Dar fara parinti si / sau profesor, diriginte cum vrei sa rezolvi?
Agresivitatea naste agresivitate si risti sa te implici in batai la care nu stii ce urmari poate avea, de la spital la exmatriculare orice se poate intampla.
Trebuie neaparat sa discuti asta cu parintii tai si cu diriginta ta.

7 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva, stiu un caz concret cand la o asemenea bataie tipul s-a trezit cu un cutat in ficat.
Norocul lui ca totusi a supravietuit, dar in viata lui nu va mai fi 100 % sanatos.
Tu poti fii sigur ca aia nici unul nu o sa aiba un cutit sau alta surpriza pentru tine / voi?
Si sa inteleg ca vrei sa implucu si pe fratele tau.
Daca se iintampla ceva cu el ( Doamne fereste! ) din cauza dorintei tale de razbunare nu te-ai simti vinovat?
Dar parintilor cum le-ai explica dupa?
Trebuie sa reflectezi foarte serios cu cap limped ce urmari pot avea asemenea batai, inainte de a fi tarziu.

evenso
| evenso a răspuns:

Bun, faza cu fratele nu am inteles, dar in rest mentin parerea.
Nu poti sa stii de dinainte cum va iesi cu bataia! Tu poate ai o intentie, aia poate alta!

evenso
| evenso a răspuns:

Te rog frumos!
Si eu sunt parinte si de asta incerc sa te sfatuiesc cum e mai bine.

evenso
| evenso a răspuns:

Ma bucur, ai luat o decizie buna.
Numai bine!

| τττ a răspuns:

Cu asta nu e de gluma, chiar ar trebui sa discuti cu parintii.Nu ii mai lovi, ca poate te va vedea un profesor si va crede ca tu i-ai dat un pumn din senin.Incearca sa discuti cu ei si sa le spui sa te lase in pace, iar daca nu chiar ar trebui sa faci ceva!

| DiiiaDy a răspuns:

Corect,ori discuti cu ei si ii faci sa inteleaga ca nu vrei probleme, ori vorbesti cu parintii, dirigintele sau directorul scolii, ori te duci la politie sa le dea un document in care nu au voie sa se apropie de tine la un anumit numar de metrii.

| DnZuuL a răspuns:

Frate asta nu este joaca...Chiar daca tu iai putea bate apoi nu o sa iasa frumos mai tarziu. Uite le spui calm parintilor..este clar ca tu nu ai vrea sa le zici caci stii ca mai tarziu vor zice: iar ai facut tu ceva.Dar daca nu o sa faci nimic mereu isi vor bate joc de tine cum vor ei...Cum a zis evenso nu stii ce se va intampla daca nu vii cu parintii.P.S: zic asta din experientawinking..acu sunt mai respectat un pic..nuti face griji ca iti vor zice ca esti un fricos ca ai venit cu parintii..adik este clar ca o sati zica dar tu sai intrebi:Voi cum ati fi rezolvat asta?