| anonim_4396 a întrebat:

deci, la noi in clasa, mai demult, dar nu foarte demult, a venit o "carpa", pe nume[aici] "Y". (P. S.: Faptul ca e o "carpa" il poate confirma multe persoane, inclusiv eu care AM CUNOSCUT-O!). "X" e cel mai bun prieten al meu [desi faptul ca e de sex opus starneste discutii, noua chiar nu ne pasa, pentru cei care nu ne sunt dusmani, stiu ca suntem doar prieteni foarte buni...sau, eram.].. Si eu si X invatam bine, adica suntem cei mai buni din clasa (mai este si un alt coleg in afara de noi, tot un bun prieten, dar n-are legatura cu povestea asta). si Y a venit din Moldova, si are bani,... o multime. cel putin asa spune. cica taica'su primeste 100 milioane pe noapte, [cand am intrebat-o in gluma daca e g*golo, a zis ca da, da fata e proasta RAU DE TOT, deci e proasta, proasta, o injura pe maicasa si nu stie nici tabla inmultirii,. da' trebuie sa recunosc ca e frumoasa]. ..in fine, eu nu cred ca ia taicasu 100 milioane/noapte, da' oricum e boagata. [P. >S:merge prin cluburi, se da la toti baietii, fie ca-i cunoaste, fie ca nu, si spune la toata lumea ca a facut *** cu unu, cu altu.' >> "carpa", ca sa nu zic alt cuvant. oricum, scuzati limbajul]. in fine. Si X s-a indragostit de Y, desi stie ca e o t*rfa,. si si-a dat seama de chestia asta 100% acum. mi-a zis ca chiar vrea s-o uite. in fine.marti am fost in excursie la iasi si X a ajuns pe banchetele alea din autocar langa Y [verisoara lu' X e cea mai buna prietena a lu' Y, desi e foarte de treaba, si sincer nu mai inteleg nimic]. si eu i-am zis ceva la ureche lu' Y, un banc parca..stiu ca e o proasta, dar nu imi place sa ma cert cu lumea, deci. o bag in seama. in fine. si dupa un timp X imi spune "hai sa sunam o PROASTA ". si m-a sunat pe mine. si dupa aia mi-a zis "Nu stiam cum sa ti-o spun mai frumos". Si nu mqi vorbesc cu el de atunci. nici macar nu si-a cerut scuze. nu prea e genu' sensibil. e egoist si nesimtit, am descoperit recent. m-a si intrebat ce am cu el [ X e "el" apropo laughing ], si i-am zis. si nu a vrut sa recunoasca. si a inceput sa ma sune, sa-mi trimita mesaje de genu' "credeam ca suntem prieteni,""ce-ai patit?" "de ce esti suparata pe mine?" "ce ti-am facut". i-am zis tot. si a "mutit". si nici macar nu mai incearca sa se impace cu mine acum. s-a certat si cu Y oricum. nu inteleg de ce e asa de orgolios?!?!? de ce sunt toti baietii asa?!?
CE MA SFATUITI SA FAC? --am nevoie de sprijin moral.noi chiar am fost prieteni foarte buni. mi-a fost ca un frate.si simt ca inca imi este. se vede ca si el sufera... dar, daca stie ca a gresit, de ce... de ce e asa de orgolios?!?! m-am saturat sa las de la mine crying chiar imi lipseste...
?!?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu m-am referit prin ''a ierta'' la : -Ba, mai suparat atunci si am sa teiert. Intr-adevar, m-am referit la ''a ierta'', dar '' a ierta sentimental'' adica sa nu il mai ignori si sa te ''reimprietenesti'' cu el, adica sa te prefaci ca ai uitat ceea ce a facut.

17 răspunsuri:
| ღAnonimღ a răspuns:

Daca nici nu aveti rabdare sa cititi mai bine nu mai raspundeti la intrebare...nu e nevoie sa va bateti joc de mine. vi se poate intampla si voua oricand. sad

| ღAnonimღ a răspuns:

Am gasit eu ceva. mersi oricumhappy

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

Sa cresti normal happy

| ღAnonimღ a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica?

| ღAnonimღ a răspuns:

Mersi pentru sfaturihappy am rezolvathappy si-a dat seama k nu sunt ca prietenii lui obisnuiti si si-a cerut scuze happy

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

big grin Ma bucur ca ti-am fost de ajutor! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul' rand, nu toti baietii sunt asa (cel putin asa stiu eu, sau depinde cat de educati sunt). In al doilea rand X sau Y [n fine, care era baiatu' a facut treaba asta sa se dea mare in fata lu cu*va aia, si nu cred ca a facut-o cu rautate (doar in gluma)]. Iti spun eu ca nu cred ca o sa isi ceara scuze deoarece (sa zicem) ''statutul'' lui este mai mare decat o prietenie buna.
Te sfatuiesc sa intrii in vorba cu el si sa nu mai fi suparata si sa ii explici ca te-a suparat la faza aia.
Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| ღAnonimღ a răspuns (pentru anonim_4396):

...nu prea sad

| ღAnonimღ a răspuns (pentru ღAnonimღ):

Ideea e ca mi-e frica sa-l iert ca mai tarziu sa nu se repete faza... sau poate mai rau... si nu cred ca e adevarata chestia cu
"statutul", pentru ca, ..nu stiu. nu-i sta in caracter. adica, suntem [eram, mai bine zis] ca niste frati, sau, cum zicea Aristotel: "Doua suflete intr-un singur corp"

| ღAnonimღ a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica, nu cred ca chestia cu "statutul" e adevarata, pur si simplu..nu-i sta in caracter. iar Y nici macar nu l-a auzit cand a zis faza aia. mi-e frica sa-l iert ca in viitor sa nu se mai repete ce s-a intamplat..desi chiar tin la el si sunt convinsa ca si el tine la mine. suntem, cum a zis Aristotel intr-unul din citatele lui celebre, "doua suflete intr-un singur corp"... :-|

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

Linistestete, sunt 20 de milioane de oameni in Romania. Din 20 de milioane trebuie sa mai gasesti tu oameni cu care sa te intelegi si cu care sa convietuiesti.
Eu, daca as fi in locul tau (si as fi fata) las da uitarii pe baiatul aia (mai ales ca este orgolios, nesimtit, si ce mai crezi tu), sau daca nu m-ar lasa inima las ierta si as incepe sa vorbesc iar cu el si sa ne imprietenim.
PS: Toti prietenii au momente din astea.
straight face

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

Nu stiu ce sa mai zic. Acum totul depinde de tine : daca vrei sa il ierti sau nu.

| ღAnonimღ a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vreau... dar sincer nici nu stiu cum sa-i spun "-Ti-ai batut joc de mine, da' ne cunoastem 8-9 ani asa ca te iert. Chiar daca o s-o faci din nou, poate." :-|

| ღAnonimღ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si, in plus, nu vreau sa creada ca tolerez orice imi zice,. si... i-am zis niste lucruri destul de dure...nici nu stiu daca vrea sa mai vorveasca cu mine. e pe mess acum, da' totusi, ce sa-i zic? dupa tot ce i-am zis acum 2 zile tot eu sa zic "Sallhappy cf? ne impacam?" :-|

| ღAnonimღ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si revin la intrebare: cum sa fac asta? acum nici el nu mai vorbeste cu mine. adica azi nu m-a bagat nici el in seama. poate ca nu i-am dat ocazia, dar... vine Pastele, si chiar nu vreau sa mai stam certati. si eu nu-l mai vad decat peste 2 saptamani, la scoala, pentru ca acum suntem in vacanta :-| deja am multe chestii sa-i zic... dar nu stiu cum s-o fac:-|

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

Pai. spune-i despre ceva de care e pasionat, de genul : Salve! Ce faci? Uite ce melodie am gasit de la...(puii mei cei place lui acolo), tie iti place?
Sau altceva de genu'.
Ai mess/skype, m-am saturat sa scriu aici ( explic mai bine prin mesaje telegrafice)

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

Dami messul tau /skype, ca ma incurc ce site'ul asta

| anonim_4396 explică (pentru ღAnonimღ):

Eu nu m-am referit prin ''a ierta'' la : -Ba, mai suparat atunci si am sa teiert. Intr-adevar, m-am referit la ''a ierta'', dar '' a ierta sentimental'' adica sa nu il mai ignori si sa te ''reimprietenesti'' cu el, adica sa te prefaci ca ai uitat ceea ce a facut.