| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am dat seama din pacate prea tarziu cine mi-e prieten cu adevarat sau nu, de un timp oamenii pe care ii cunosc de foarte mult timp, de cand eram mic, nu mai sunt interesati sa pastram legatura, am vazut asta mai demult, eu incercam sa mai iesim etc. doar pentru ca ne stim de peste 10 ani insa fara rost, m-am saturat deja sa ii chem doar eu, ei sa iasa intre ei si pe mine sa nu ma cheme etc... I-am intrebat azi daca vor sa iesim, ei ca nu pot apoi m-am intalnit cu ei intr-un local cand am iesit cu altcineva, in fine, cumva m-am saturat de lucruile de genu, voi considerati ca prietenii vechi sunt prieteni adevarati sau relatia cu persoanele pe care nu le cunoasteti de foarte mult timp e mai importanta decat o "'prietenie" veche de peste 10 ani?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Nu e ceva de mirat.
Prieteniile se mentin atata timp cat nu se distanteaza treptat. Atunci cand prietenii de liceu pleaca la facultati diferite, usor, usor fiecare isi face noi prieteni ->colegi de clasa, de camin, de apartament. Depinde de fiecare persoana daca doreste sa isi pastreze vechiile prietenii, daca isi alege noii prieteni sau sa isi manifeste interes atat pentru cei vechi, cat si pentru cei noi.
10 ani pot fi pretuiti sau uitati din varii motive. Din moment ce ei s-au distantat de tine inseamna ca undeva exista un motiv. Fiind de atatia ani prietenii tai, poti sa intrebi fara jena ce i-a determinat sa se intalneasca fara tine, tinand cont ca tu ai propus ideea.
Tu ii cunosti mai bine, de aceea nu intru in detalii. Sa stii ca unii ne pot fi prieteni si din interes, dar nu e o pierdere pentru tine. Ai fi mult mai fericit sa stii ca ai alti prieteni sinceri decat unii vechi care nu te accepta din suflet. Din experienta mea si a altora, in momentul cand pleci dintr-un loc si te desprinzi de grupul tau, gasca ta, ei uita de tine mai devreme sau mai tarziu ori niciodata. Orice om se manifesta diferit si decide daca vrea sa pastreze relatiile sociale sau sa le "rupa".

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Mai pe scurt, nu am inceput sa iesim de cand am fost ocupat o perioada de timp cu firma, in fine, efectiv nu am avut timp de iesiri prea dese, cam de atunci mi-am dat seama ca, chiar daca eu ma simt bine in compania lor, lor le este indiferent acest lucru...

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti cel care decide ce urmeaza sa faci. Eventual, intalneste-te doar cu unul dintre ei, stati de vorba si aduci in discutie subiectul acesta. Asa va fi sincer cu tine (tind sa cred).
Intalnim fel si fel de caractere... important e sa avem alaturi oameni sinceri.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Ti-am dat și funda, unul dintre cele mai bune și frumoase răspunsuri pe care le-am văzut aici pe site?

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca ei inca ies impreuna, dar nu mai ies cu tine, inseamna ca exista o problema la tine, asa ca nu-i poti invinui de ceva.

| crud a răspuns:

Cred ca prietenia se consolideaza in timp. Cred ca prietenii adevarati sunt foarte rari. Cred ca este posibil ca eu sa ma simt bine in compania cunostintelor vechi dar lor sa le fie indiferenta compania mea. Cred ca ma pot bucura de compania unei persoane noi daca vad ca avem destule gusturi comune, avem ce povesti si avem cam aceleasi vederi asupra diverselor lucruri. Prieten adevarat poate fi si unul din vechile cunostinte dar si unul abia aparut in peisaj.