| anonim_4396 a întrebat:

o intrebare destul de...adresata fetelor ce e mai bine si mai confortabil sa folosesti"tampoane sau absorbante" funda pentru cel mai concret raspuns

Răspuns Câştigător
| Adeniy a răspuns:

Tu alegi dacă foloseşti tampoane sau absorbante.Deci trebuie să-ţi analizezi stilul de viaţă şi să alegi produsul care ţi se potriveşte cel mai bine. Unele femei preferă să combine mai multe produse, în funcţie de activităţile pe care le au de făcut, lenjeria pe care doresc să o poarte sau cât de abundent este fluxul. O femeie scundă şi subţire poate să aibă un flux mai abundent decât o persoană mai înaltă şi mai plinuţă. Cu cât fluxul tău este mai abundent, cu atât gradul de absorbţie a protecţiei trebuie să fie mai mare. Selectarea nivelului de absorbţie presupune ceva exerciţiu, dar ca idee, dacă un tampon trebuie schimbat înainte de cele 4 ore, atunci ai nevoie de o protecţie cu un grad mai mare de absorbţie. Pe de altă parte, dacă atunci când scoţi tamponul, ai o senzaţie de disconfort şi tamponul are încă multe fibre albe, ar trebui să alegi unul cu o capacitate mai mică de absorbţie.
Eu una aleg absorbantele.

| Solitude15 a răspuns (pentru Adeniy):

Eu aleg absorbante tongue

6 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Buna!

Tampoanele nu conţin azbest, iar procesul de albire nu lasă în urmă substanţe toxice.

Cât despre dioxină, o altă toxină menţionată în mesajele alarmiste, aceasta este prezentă nu numai în tampoane şi absorbante, ci şi în aer sau alimente. Cantităţile descoperite în tampoanele interne nu sunt îndeajuns de mari pentru a provoca vreo boală.

Dacă aceste lucruri sunt adevărate sau nu, ştiu doar producătorii de tampoane. Dar în unele ţări produsele de igienă intimă sunt controlate la fel de riguros ca medicamentele, iar aici autorităţile le sfătuiesc pe femei să nu se sperie.

Nu eşti complet scutită de infecţii nici dacă foloseşti absorbante externe. Sângele menstrual în combinaţie cu mediul întunecat şi umed crează condiţii propice dezvoltării bacteriilor şi te poţi alege cu vaginoză sau infecţii urinare. Ca să nu ai probleme, absorbantele se schimbă o dată la trei-patru ore, chiar dacă nu sunt pline. Dacă observi că ai mâncărimi sau iritaţii deşi schimbi des absorbantul, este posibil să ai o alergie, deci încearcă şi altă marcă.

Acum gândeştete ce ar fi mai bine.
Baftă

| Madayna a răspuns:

Eu folosesc doar absorbante, mi se par mult mai confortabile decat tampoanele, nu ma incomodeaza deloc mai ales ca nu am scurgeri menstruale abundente.

| Albnegru10 a răspuns:

Absorbante. Sunt mai comode.

| Ceryo a răspuns:

Consider ca cele mai confortabile sunt absorbantele, in plus sunt mai recomandate, mai ales la TV la publicitatile date absorbantele au unele avantajehappy