| BOYK a întrebat:

stiti am si eu o problema am prins frica de batai adica ma intimidez repede sunt tare doar in gura dar sa actionez nu prea stiu adica sunt clsa a 8 a si e un baiat la mine in clasa caruia ii place de iubita mea si nu ii pot zice nimic pentru ca mi-e frica. eu am mai multa forta ca el dar nu stiu sa o folosesc... sfaturi? cum as putea invata sa imi inving teama si sa pot sa ma bat... funda

3 răspunsuri:
| DaReZon a răspuns:

Tu crezi ca totul se rezolva cu pumni in viata? Acum cat esti copil poate ti se pare ceva normal, dar cand vei fi adult si vei fi la serviciu te vei m-ai bate cu colegii tai? Nu, pentru ca poti ajunge pe mainile politiei si poti fi dat si afara de la serviciu. Cand am fost in clasa a 8 a eu mereu ma dadeam mare si ma legam de oricare ma insulta. Acum trec in a 10 a si nu mai sunt asa. De fiecare data cand cineva se leaga de mine, o iau ca pe o gluma. Chiar daca cineva te provoaca, nu tipa la el ci zambeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Bataia nu este o solutie! Poti sa-i spui cu frumosul sa o lase in pace pe iubita ta. Iti schimbi atitudinea si atunci poate e mai bine. Aa si sa nu arati ca iti este frica. De ce sa-ti fie frica? E monstru si nu stiu eu? Nu! E tot om. Dar mai bine nu-l baga in seama!

| LuLu246 a răspuns:

In primul rand, ca derbedeul sa-ti lase in pace prietena, trebuie sa ii spui. Esti un domn mai adevarat, daca nu ii dai direct un pumn, ci vorbesti cu el, fara injuraturi sau asa, pe un ton autoritar. Nu conteaza ca nu sti sa te bati, el nu stie asta, dar tu poti sa pari ca sti. Bataia ar trebui sa fie o alegere optionala, daca stii sa ti piept oameniilor si sa castigi respect fara lovituri, esti mai de valoare.
In al doilea rand, ca sa inveti, va trebui sa fi batut. Asa e viata, te ajuta sa intelegi mai incolo ce sa faci. Eu iti sugerez sa rogi un bun prieten de-al tau, sa va bateti, cat sa inveti. Eu sunt fata, iar pe mine m-a invatat tata, in caz ca am nevoie. Poate te ajuta si al tau, sau o persoana mai mare care a trecut prin batai. Sfatul meu, bafta!