| selena4005 a întrebat:

SALL TPU!
URGENT!
Deci duminica mi-a venit(cred)primul ciclu menstrual.Am observatcand am mers la WC ca pe hartie erau urme de sange a curs mai putin de 1 minut si s-a oprit de atunci nu mi-a mai venit.
Raspunde-ti va rog:
1) ESTE SAU NU CICLU MENSTRUAL?
2)DACA DA CAND IMI VA VENI URMATOAREA DATA AVAND IN VEDERE CA A CURS FOARTE PUTIN?
3) ESTE NORMAL SA FIE ASA?
P.S. Sunt fata si am ani si am avut (si am) simptomele primei menstruatii.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

1.Da,e menstruatie si fiind prima, poarta numele de menarha.
2. Urmatoarea data cand iti va veni e imprevizibila, poate fi peste 28 de zile sau peste 6 luni, pana se obisnuieste organismul tau cu noua regula, va trebui sa fii pregatita in orice moment.
3.Fiind vorba de menarha, nimic nu e ciudat, cantitatea poate varia de la organism, la organism.
Citeste despre menarha, putin:

"Menarha reprezinta primul ciclu menstrual al unei adolescente. Prima menstruatie survine de obicei dupa cativa ani in care se produce cresterea parului pubian, dezvoltarea sanilor si are loc un proces de crestere rapida numit si "saltul de crestere". Menarha isi face aparitia de obicei intre 11 si 14 ani. Primele cicluri menstruale sunt de obicei usoare si impredictibile.

In timpul primilor doi ani de la aparitia primei mentruatii, durata tipica a unui ciclu menstrual la adolescente poate varia intre 21 si 42 de zile. La o pondere de 2 din 3 adolescente ciclurile menstruale se normalizeaza si devin regulate in primii doi ani de la aparitia primei menstruatii. Menstruatiile abundente si lungi sunt cat se poate de comune in anii adolescentei.
Explicatia acestui fapt este aceea ca sistemul hormonal (endocrin) este imatur si se afla inca in procesul de dezvoltare, astfel incat nivelele plasmatice de progesteron nu sunt intotdeauna destul de ridicate in timpul ciclurilor menstruale astfel incat sa poata stimula deteriorarea epiteliului uterin (endometrul), astfel producandu-se menstruatia.

In conditiile in care producerea endometrului a avut loc pe o perioada mai mare de timp decat in mod obisnuit, menstruatiile care urmeaza sunt abundente. Acest tip de sangerare puternica se amelioreaza de obicei de la sine, fara a necesita instituirea unui tratament medical. Cu toate acestea, medicul trebuie contactat in cazul oricarei sangerari care dureaza mai mult de 7 zile sau in conditiile in care ciclul menstrual dureaza mai putin de 21 de zile sau mai mult de 42 de zile."

Daca vrei sa stii mai multe, intra aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068

Multa sanatate si bun venit in lumea celor mari!
:)

2 răspunsuri:
| smartyx a răspuns:

Daca era chiar sange probabil a fost mai putin la inceput pana se regleaza organismul tau.
Daca, insa, a fost doar o secretie un pic mai maronie e posibil sa fie o raceala. Ciclul menstrual apare intre 26-34 de zile in functie de fiecare persoana. La unele fete dureaza 2-3 zile, la altele si cate o saptamana. Numara o medie de 28 de zile de cand zici ca ti-a curs acest sange si teoretic cam pe atunci ar trebui sa vine urmatorul ciclu menstrual.

| selena4005 explică:

Multumesc tuturor!