| pasta a întrebat:

Saltu TPU stie cinv cum se face o carte ca am cautat tot guglu si nu gasesc funda, vot va rooog imi trebuie urgent

1 răspuns:
| dropit a răspuns:

Cum s face o carte? That's one hell of a question.
Deci... In primul rand trebuie sa ai in minte un plot, despre c va fi povestea in mare. Dupa care iti creezi niste personaje care sa se potriveasca. Detalile le stabilesti p parcurs, nu e nevoie sa-ti bati capu' cu ele de pe acum. Inceputul e cel mai greu dupa mine. Ideea e ca nu treuie sa te gandesti prea mult, ci doar sa scrii ce-ti vine in minte fara sa fii atenta la repetitii si greseli de exprimare, le corectezi mai tarziu. Dupa ce scrii free 500 de cuvinte ar trebui dja sa-ti intri in mana. Daca esti incepatoare clar o sa ai nevoie de exercitiu pentru ca este destul de greu cu descrierea la inceput. Ai grija sa nu fie prea mult dialog, dar totusi sa existe acolo.
Fii atenta la ce vrei sa povestesti, nu vfrei sa plictisesti oameni.
Mult noroc xP