| BrokenInside a întrebat:

Salut.Acum cateva zile am pierdut ultimul om pe care il mai aveam... deci nu mai am nimic si nu stiu ce sa fac...m-am impacat cu idea ca nu am nimic dar nu stiu cu ce sa umplu golul ramas sad.Ce lucruri as putea face? Va rog nu raspundeti la misto si nu spuneti sa imi fac prieteni sau lucruri de genul acesta.

5 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

De ce să nu socializezi? Sunt sigură că sunt persoane cărora le-ar plăcea să stea de vorbă cu tine, sau la un suc. iar tu le-ai refuzat din diferite motive. Descoperi lucruri şi oameni noi, experienţe noi.winking
Ai animale de companie? Un căţeluş sigur te-ar mai ajuta să uiţi, şi te poţi plimba cu el. sau pisică. happy

Ieşi afară sau joacă-te. Tenis, fotbal, înot, nu e nimic care să-ţi placă?
Ce are dacă râzi şi te simţi bine? Râsul poate face bine oricui.

Fă-ţi un progam cu activităţi, citeşte, vizionează filme, găteşte ceva ce îţi place, sunt aşa de multe lucruri de făcut, iar viaţa e aşa de scurtă.
Sau ai încercat vreodată să te rogi? Nu subestima puterea rugaciunilor, dar nici nu astepta sa-ti pice din cer ce-ţi doresti. Îmbina rugăciunea cu voinţa şi sunt convinsa ca vei reusi tot ce-ţi propui happy

| BrokenInside explică:

Poate o sa sune critic dar : eu nu sant bun la socializat, adolescentii de varsta mea nu stiu sau nu ii intereseaza de psihologie si astrologie, plus ca eu sant tacut.Am avut un caine dar a trebuit sa-l dau pentru ca nu mai aveam destul timp de el. Sporturi nuprea pot face pentru ca am o problema la un picior si trebuie sa nu ma lovesc si nu prea am cu cine sa rad sau sa ma distrez.Filmele faine pentru mine sant alea horror, sau cele de comedie dar nu imi place sa rad singur sau lucruri de genul.sad

| Drolja a răspuns (pentru BrokenInside):

Cine a spus că trebuie să te împrieteneşti numai cu adolescenţi? Jumătate din prietenii mei sunt de la 20 de ani în sus şi eu am 16 ani.
atât timp cât aveţi aceleaşi înterese şi vă înţelegeţi, nu cont vârsta. Eu stau mult prin preajma adulţilor şi-mi place.
Şi sunt f mulţi adolescenţi care seamănă cu tine, trebuie doar să cunoşti mai multe persoane şi. să descoperi ce fel de oameni sunt.
Păi acum nu ai timp pentru un căţeluş?
Instrumentele nu-ţi plac? Sigur găseşti un profesor de chitară bun, sau poţi învăţa de pe net.

Soluţia e să nu stai în casă. Depresia vine când te vezi singur între patru pereţi şi izolat de lumea de afară. Ieşi. şi învaţă-te să vorbeşti, să comunici.
Investeş-te în rel pe care deja le ai, umblă cu genul de oameni care-ţi plac.

| BrokenInside explică:

Am 13 ani, cand sant pe net vorbesc cu lume de ma inteleg, adica fete care au peste 19 si baieti peste 25 totul merge bine si frumos pana le spun varsta si nu ma mai iau in serios.Nici nu ma vad mergand pe langa un om care are cu 3 ani mai mult pe strada.Nu seamana multa lume cu mine, viata mea e foarte complicata si mi se intampla lucuri nu prea frumoase.Nu aveam timp de catel ca mergeam la scoala.Instrumentele nuprea sant de mine si nici nu au parintii mei destuli bani cat sa ma dea la cursuri ca nu am eu alceva de facut.
Scuze ca tot dau replica dar asta e adevarul, nu ma potrivesc cu nimeni si nimic.

| ImNobody a răspuns:

Te simti pustiu, singur?
E greu...Asa ma simt si eu, numai ca de mult timp.Incearca sa gasesti persoane cu interese comune si sa socializezi.Mai mult de atat nu pot sa iti zic.