| Andreiu68 a întrebat:

Ajutati-ma rapid.Sunt in clasa a 10-a si am 1 coleg care are cv cu mine. Face gesturi din alea de... (da cu palma dupa cap, te mazgaleste de pix, comenteaza la tine, baga degetul im gura dupa da pe colegi/mine, umbla in ghiozdan etc.) I-am zis de multe ori stai ba culimnte, cat e gluma e panarama si tot nu inceteaza; si numa pe mine face gesturile astea.Sunt eu mai moale/calm, lasator de la mine da imi vine sa il distrug.Adevarul ca nu pot sa il bat parte in parte -eu am 1, 67m inaltime el 1, 89 avantaj inaltime, o mai facut ceva kick box la vrajeala, dar forta am mai mare decat el.Cum sa fac ca sa inceteze baiatul asta? Eu daca vreau ai maine isi ia bataie(nu de la mine) da mi.e frica ca daca se rezuma la bataie ai nu de la mine o sa ajunga ala in spital.Eu nu is genul da te bat si chestii, eu las de la mine, am mai lasat acetui individ de la mine si nu mai pot. Vreau sa rezolv cu vorba buna, sau cum trebuie sa rezolv? Stie cineva un raspuns? FUNDA MARE

Răspuns Câştigător
| BIackCat a răspuns:

Prietene cum sa iti explic? Chestia cu "isi ia bataie de la alt cineva" nu conteaza, te poate prinde a 2-a zii sau cand iese din spital si te snopeste in bataie. si nu conteaza daca a facut k1 box fight street etc din cate intelesai de la tine el doar se amuza pe seama ta pentru ca te vede mai "moale" dar probabil la altii mai mari nu le comenteaza asa pentru ca si-o fura. Daca vrei sa inceteze ia-ti inima in dinti si dai una dar te-as sfatuii sa nu te opresti la una ca ai putea doar sa il infurii deci mai bine dai un mic set de pumni nu tr sa il dobori sau sa il desfigurezi este indeajuns doar sa vada ca nu esti jucaria lui lasa frica si fa-ti singur dreptate ce poti patii in cel mai rau caz te bate? trece in 1-2 zile maxim 5 stai linistit. daca nu te crezi in stare de asta ar fi mai bine sa vorbesti cu o persoana mai mare (profesor, diriginte, parinte, etc...) nu este o rusine stai linistit... eu personal m-as juca putin cu el ca nu suport genul asta de persoana. Dar in legatura cu tine cred ca cel mai bine este sa ii tii piept tu personal si sa nu regreti daca iei bataie este ok..si un sfat prietenesc. ( de cele mai multe ori respectu se castiga daca rezisti la loviturile unei persoane cu zambetul pe buze zicand "doar atat poti!?" daca ai reusii asta iti spun 95% ca nu se va mai lua de tine) Bafta pustiule dai tot ce poti.

| Andreiu68 explică (pentru BIackCat):

Foarte frumos raspuns.Respect!:big grin

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute aceste sugestii.
Cum să învingi fără să foloseşti pumnii
Unii te provoacă doar ca să vadă cum reacţionezi. Biblia dă un sfat înţelept: „Nu te grăbi să te mânii în spiritul tău" (Eclesiastul 7:9). Adevărul este că ‘întorcând rău pentru rău’, vei pune gaz pe foc şi vei crea mai multe probleme (Romani 12:17). Aşadar, cum poţi învinge fără să foloseşti pumnii?
Nu lua chiar totul în serios. Dacă cineva te tachinează doar de dragul de a face haz, nu te supăra, încearcă să râzi şi tu. „Uneori, cel mai bine este să nu iei prea în serios atacurile verbale", spune un tânăr pe nume Eliu. Dacă respectivul vede că vorbele lui nu au efectul scontat, s-ar putea să nu te mai tachineze.
Fii blând. Biblia spune: „Un răspuns blând îndepărtează furia" (Proverbele 15:1). Vorba blândă este lucrul la care se aşteaptă cel mai puţin persoana în cauză şi poate detensiona atmosfera. E adevărat, ca să-ţi păstrezi cumpătul când eşti atacat, îţi trebuie multă stăpânire de sine, dar aceasta este întotdeauna cea mai bună soluţie. În Proverbele 29:11 se afirmă: „Cel fără minte îşi iese cu totul din fire, dar cel înţelept îşi păstrează spiritul calm până la capăt". Blândeţea este semn de tărie. O persoană blândă nu-şi pierde uşor echilibrul, pe când cel ce te hărţuieşte este, în general, nesigur pe el, iritat sau chiar disperat. Nu întâmplător Biblia spune: „Cine este încet la mânie valorează mai mult decât un om puternic" (Proverbele 16:32).
Apără-te. Dacă situaţia scapă de sub control, caută o cale de scăpare. În Proverbele 17:14 se arată: „Pleacă înainte să izbucnească cearta". Prin urmare, dacă crezi că vei fi atacat, pleacă! Sau fugi chiar! Dacă nu există cale de scăpare, încearcă să te aperi cât poţi de bine.
Nu ascunde incidentul. Părinţii au dreptul să ştie ce ţi se întâmplă. Chiar ţi-ar putea da nişte sfaturi practice. Poate te vor îndemna să vorbeşti cu cineva din conducerea şcolii care e în măsură să se ocupe de această problemă sau cu un consilier şcolar. Fii sigur că părinţii tăi şi cei din conducerea şcolii vor trata problema cu cea mai mare discreţie ca să nu ai şi mai mult de suferit.
Care e concluzia? Dacă refuzi să faci jocul celui ce te hărţuieşte, el nu va avea câştig de cauză. Nu-l lăsa să te enerveze. Menţine controlul asupra situaţiei folosindu-te de sugestiile prezentate.

| anonimguy3 a răspuns:

Daca tu esti bun la bataie si sti ca il bati da nu vrei sa ii dai ca sti ca il omori, ignora-l. Daca tot nu te lasa si nu il mai suporti deloc ii dai o palma de aia umeda sa se lipeasca si ii zici: Ba in mortii tai de copil prost stai cu minte ca pan' la urma te bat rau! Daca vede ca numai lasi de la tine ii fa fi frica de tine.

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Nu conteaza inaltimea,daca nu te lasa in pace da-i o palma,spune-i ca ai spate si ca daca nu te va lasa in pace o sa sufere consecinte,adu-ti un tovaras sa bage frica in el si o sa vezi ca te va lasa in pace pana la urma. Daca nu o sa mai poti, du te la el si fara sa vorbiti sau sa faceti altceva ii dai una in ochi sau in cap, burta, unde vrei tu, si daca esti hotarat sa faci chestia asta sa te astepti la ce este mai rau dupa ce il lovesti.

| GaBiTzZUfan a răspuns:

Dai una sub centura si ai sa vezi ca ialtimea lui nu mai e asa de inportanta, iar apoi snopestel cu bataia

| Izzza89 a răspuns:

Stiu ca de obicei asta nu ezolva asa mult dar incearca sa vorbesti cu diriginta/dirigintul, cu vreun profesor. Daca chiar face in continuare asa ori are probleme, se plictiseste ori vrea sa atraga atentia.Incearca sa il cunosti mai bine si sa fi-ti prieteni poate asa se va rezolva si se va maturiza intr-un fel sau altul.
Mult succes!