| Tiganul54 a întrebat:

Salut all! Acum termin clasa a viii-a și nu știu la ce profil sa merg. Eu as merge la mate info engleza intensiv, dar ai mei zic sa merg la științe sociale (atenție, științe sociale, nu filologie). Îmi place mate și mă simt atras de real. La sociologie istoria e de baza și nu m-as duce la sociologie ca nu sunt fan istorie. As face facultatea de topografie. Care profil credeți ca e mai bun pentru aceasta facultate? Eu zic ca mate info, însă acolo e m1 și ai mei zic ca m1 nu e folositor la nimic și ca e cumplit de greu, însă eu am o dorință nebuna de a da bacul din m1. În plus, la mate info engleza intensiv îmi vor trebui meditații la mate încă din a ix-a, în timp ce la socio poate la romana din a 11-a și la engleza toți cei 4 ani. Deci, ce m-ați sfătui? Mate info vs socio. FUNDA!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca-ti place mate-info du-te pe asta si gata.

| RainmakerX a răspuns:

Eu am fost mate-info, deci e clar ce parte o sa sustin.

O sa incep prin a spune ca ai tai sunt destul de naivi. Oare cine a facut toate aplicatiile pe care le folosesc ei sau oricine care are internet?

Cica stiinte sociale. Ok, nu spun ca nu se poate sa reusesti in viata. Se poate, dar in ziua de azi se pune mai mult accent pe lucrurile concrete pe care le poti face. La sociale trebuie sa fii extrem de bun pentru a nu ajunge un amarat, in timp ce la mate-info, daca inveti, poti sa traiesti decent sau chiar sa ajungi independent financiar daca esti extrem de bun si daca iei si anumite actiuni cand trebuie.

La ce sa te ajute istoria? Oricum este modelata mult de invingatori. Daca vrei cultura generala atunci poti sa citesti din simpla ta placere, nu sa faci asta la scoala. Daca esti la m1, asta nu inseamna ca nu ai o vaga idee despre lumea asta. (Oricum, sunt unii la m2 care tot nu au idee.)

La ce te mai ajuta romana daca tu pleci in strainatate dupa?(sa zicem ). Singurele 2 avantaje pe care le ai la sociale ar fi ca ai liceul ceva mai usor dar nu exagerat caci se gasesc si acolo prosti care sa-ti manance zilele si materia nu se schimba. La mate-info, daca ajungi programator, la un anumit timp o sa fii nevoit sa schimbi tehnologiile folosite, sa inveti lucruri noi.

Ai tai sunt ramasi din vechea generatie, este imposibil sa-i schimbi. Nu sunt prosti, asta e mentalitatea lor. Trebuie totusi sa intelegi un lucru. Unde te duci, te duci pentru ca vrei tu asta, nu pentru ca asa a zis tati sau mami sau cine stie ce prieten din gimnaziu. Daca tatal tau a fost politist, iar tu esti foarte pasionat de gatit, ai renunta la sansa de a deveni un Gordon Ramsay "de Romania"? Gandeste-te numai cat timp o sa investesti in acel lucru. Nu ar fi mai bine sa te pasioneze, chiar daca este greu?

Ce as face eu in locul tau?
As merge la mate-info, mai ales ca este intensiv engleza si poti sa inveti si pentru un examen cambridge mai incolo.

Socializeaza, fa lucrurile care te pasioneaza (eventual si voluntariat caci intalnesti multe persoane faine) si invata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atenție și tu: între filologie și știinte sociale nu e aproape nicio diferență, că nu înveți tu matematică cu o oră pe săptămână.

| SupMates a răspuns:

Alege sa mergi pe profil economic daca vrei!
Este foarte frumos, usor de asemenea si cand iesi din liceu iesi si cu ceva competente(diplome) care te vor ajuta in viata! Daca vrei cauta mai multe detalii pe google, naspa ca economicu termina mai tarziu ca este si practica! Eu iti recomand cu bratele deschise economie, abia ce termin clasa a 9a si sunt fericit ca am ajuns aici?