| Little Kid a întrebat:

Salut all!

Sunt sasaita(peltica) si nu stiu cum as putea sa imi indrept vorbireacrying
Am 14 ani si eu pana la 5 ani eram cu suzeta in gura.Cred ca asta mi-a afectat dictia.

Stiti solutii pentru a-mi indrepta vorbirea? dar vreau acasa, nu la logoped.
Orice raspuns imi poate fii de folos.
Din cauza asta unii 'prieteni' fac misto de mine si ma imita si ma simt prost.

Va rog nu ocoliti intrebarea kiss

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

Am o prietena care a fost peltica pana la 17 ani, era tinta tuturor batjocoririlor din cauza modului cum vorbea. Intr-un final a decis sa mearga la logoped, iar in 2 luni vorbea cat se poate de corect si nici nu-ti dai seama ca a fost vreodata altfel. Te sfatuiesc din toata inima sa te duci la logoped, te va ajuta enorm, lumea e rea si din acest motiv te vor batjocori, dar daca iti corectezi acum defectul totul va fi foarte bine, crede-ma!

7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

E marfa sa fii sasaita:X. Eo vroiam sa fiu, intr'un timp eram obsedata de asta. Dar m-am obisnuit cu faptul ca nu sunt.deh.:-

| covexrobu a răspuns:

Pai de ce sa te schimbi? Pari mai inocenta si mai "copilaroasa". Ramai asa daca iti place cum vorbesti nu asculta de ceilalti. Mie sincer imi plac foarte mult fetele care vorbesc asa.

| FineBroAndy a răspuns:

Du-te la un specialist. Exista unele mecanisme care te pot ajuta.Mergi la medic.Succeswinking

| mecfoy a răspuns:

Hello! Cred ca solutia este sa citesti cu voce dintr-o carte jumatate de ora sau o ora pe zi ca sa-ti imbunatatesti dictia. Alte solutii nu prea sunt decat sa te antrenezi si sa-ti controlezi problema.
Asta cu sasaitul este si o problema pe plan psihic, deci daca nu te stresezi in legatura cu ea o sa vorbesti mai bine cu timpul.
In rest, aia care rad de tine sunt niste imaturi, nu ii baga in seama!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia care fac misto de tine nu se pot numi prieteni.toate la timpul lor, nu trebuie sa te intristezi ca o sa iti revina vocea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt sasaita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugi iar suzeta...laughing)