| anonim_4396 a întrebat:

Imi e rusine sa o spun, dar sunt sasaita si ma simt foarte rau din cauza asta; ma deranjeaza foarte tare, am impresia ca toata lumea ma priveste cu ironie si mila. De ce Dumnezeu mi-a dat aceasta cruce, de ce nu pot avea si eu parte de un lucru atat de simplu cum pare a fi VORBITUL? Si nu spuneti ca va plac persoanele sasaite pentru ca sunt amuzante, deoarece amuzant inseamna clovn in acest caz. Iar eu nu vreau sa fiu o biata paiata! Si de asemenea nu-mi spuneti ca cel mai mult conteaza modul cum vorbesti, pentru ca oricat de bine ai vorbi, interlocutorul tau nu-si poate reprima un zambet ironic din cauza defectului acesta!

Niciodata nu voi putea fi fericita daca nu voi putea vorbi normal! Daca eram raraita era mult mai bine, dar asa e oribil. Am 15-16 ani, stiti cumva daca pot sa-mi indrept vorbirea? Cu exercitii de dictie am incercat, dar singura nu obtin rezultate, am nevoie de ajutor specializat. Pot face vreo operatie sau ceva? Va rog sa ma ajutati, sunt disperata! Nu cer decat un singur lucru de la viata, SA POT VORBI NORMAL!

12 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Orice ai zice, ceea ce ai tu este un defect minor al vorbirii, si nu trebuie sa faci o tragedie din asta.
In scris te exprimi foarte bine, si daca ai fi vorbit asa cu mine, crede-ma ca nu schitam nici un zambet ironic.Cunosc persoane sasaite care sunt mandre, si chiar isi folosesc sarmul ¨acest defect¨ ca pe o calitate, si le iese destul de bine.
Ai zis ca ai 16 ani, iar la varsta asta adolescentii de varsta ta trateaza acest defect cu superficialitate, iar asta nu ar trebui sa te dezamageascá.
Nu stiu daca existá operatie de genul asta, dar iti recomand sa nu recurgi la asa ceva. Poate avea urmari mult mai grave happy

| joker50 a răspuns:

Trebuie sa exsrsezi mult iar unul din clasa de la mine este tot sasaitdar cand il vad sau aud imi vine sa ii dau foc

| draculaq a răspuns:

Mie imi plac fetele sasaite. Nu pentru ca sunt amuzante, ci pentru ca acel sasait este un fel de calitate care ma atrage happy.

| Dianna a răspuns:

Heiiii...nu spune asta. e foarte dragut sa fii sasait. mie imi plac enorm persoanele sasaite:X .nu pentru ca ar fi cum spui tu "amuzante" ci pentru ca sunt foarte dragutelove struck. mie mi-ar fi placut sa fiu sasaitalove struck!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exercitiul pe timp indelungat (ani) iti poate imbunatati vorbirea, dar nu vindeca complet. Operatie pentru asa ceva nu exista deci deal with it! Personal am aceeasi problema dar in timp am reusit sa o mai atenuez prin exercitii (citeste rara si cu voce tare singura in camera ta - pentru a evita sa te simti stanjenita - diferite texte in romaneste sau alte limbi) trebuie multa perseverenta dar in timp o sa vezi primele rezultate (cateva luni) incearca sa faci zilnic macar 10 minute. Doamne ajuta! si mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna si eu sunt sasaita si ma mandresc ca asta:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu e un defect. si eu sunt si nu vad nimic rau in asta thinking prietenii ma plac asa cum sunthappy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am inceput sa fiu sasaita. si sincer e dragut sa fi sasait. trebuie doar sa ai increde in tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimic rau in asta eu sunt rarait iar prietenilor mei le place asta am si un sasait in clasa si mai facem glume mici mici mici de tot dar nu se supara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! si eu sunt sasaita...nu e ceva grav sau stanjenitor! matusa mea mi. a zis sa fac exercitii de dictie speciale pentru sasaiti asa cum sunt si la raraiti etc etc ...am sa. ti dau cateva exp:Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc. Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui. Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas. Spre sfânta sa soră Suzana se suie, Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie, Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte, Şi-odată pe scara sucită se opreşte. Cosasul Sasa cand coseste, cat sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea. Si sase case Sasa-si stie. - Ce sansa! Sasa-si spuse siesi. Sper ca aceste exercitii de dictie sa va fie de folos in rezovarea problemelor de dictie. Paa!:* happy

| Ada234 a răspuns:

Salll.:* si eu sunt sasaita si stiu cum e, eu am 14 ani si tot asea vb.si rad de mine.laughing dar le intorc spatele sau ii fac prostilaughinglaughing
nu e cehar cum zici tu.sa vezi ce pe la o vrasta mai mare o sa te indrepti cu vorbirea. dar pe o parte si mie imi place sa fiu sasaita
pentru ca noi aveam ceva implus fata de ei.:X suntem sasaite:X
suntem mai specialehappy
sper ca ti-am fost de folos.:*
ai grija d tine mai vb!
t pop:*

| Tti_Costi_1994 a răspuns:

Și eu sunt sâsait.Am 14 ani și cam toate persoanele le plac cum vorbesc.NU trebuie sa fii suparata.